8 porad - pielęgnacja leżącego pacjenta w gorące dni (Nie obejdziesz się bez punktu 7!)

   W czasie upałów szczególnie ważne jest odpowiednie dbanie o osoby, które wymagają opieki, a zwłaszcza te długotrwale przebywające w łóżku. Wysokie temperatury mogą wpływać negatywnie na zdrowie i samopoczucie pacjenta, dlatego należy podjąć odpowiednie środki ostrożności. Oto 8 praktycznych porad, które pomogą Ci prawidłowo zadbać o osobę leżącą w czasie najgorętszych dni w roku:

1. Utrzymuj odpowiednią temperaturę w pomieszczeniu: Skuteczne sposoby na schłodzenie pokoju

   Staraj się utrzymać temperaturę w pokoju na przyjemnym poziomie. Jeśli masz klimatyzację, utrzymuj temperaturę w granicach 22-24 stopni Celsjusza. Jeśli nie masz klimatyzacji, wykorzystaj inne metody schładzania mieszkania, takie jak wentylatory, zasłony czy chłodzące sprzęty.

2. Odpowiednie nawodnienie: Jak zapewnić pacjentowi odpowiednie nawodnienie

   Upewnij się, że pacjent dostatecznie się nawadnia. Podawaj mu regularnie chłodne napoje, takie jak woda, soki owocowe czy napoje izotoniczne. Pamiętaj, aby unikać napojów zawierających kofeinę i alkohol, które mogą prowadzić do odwodnienia.  Odwodnienie może powodować pogorszenie elastyczności skóry i utrudniać jej regenerację, zwiększając tym samym ryzyko powstawania odleżyn.

3. Chłodzące kompresy: Jak używać chłodzących kompresów, aby ulżyć pacjentowi w upalne dni

   Chłodzące kompresy: Stosuj chłodzące kompresy na ciele pacjenta, takie jak na czoło, kark czy nadgarstki. Możesz również używać chłodzonych ręczników lub lodu w plastikowym worku owiniętych w lekką tkaninę. Doskonałym rozwiązaniem będą również lekko schłodzone kompresy stosowane na różnego rodzaju urazy ortopedyczne, nie należy jednak przesadzać ze zbyt niską temperaturą. 

4. Odzież: W co warto ubierać pacjenta podczas upałów

   Ubieraj pacjenta w lekką, luźną odzież z naturalnych materiałów, takich jak bawełna, która zapewni dobrą cyrkulację powietrza i ułatwi odprowadzanie ciepła.

5. Regularna higiena

   Zapewnij pacjentowi regularne kąpiele lub oziębianie ciała przy użyciu chłodnej wody. Jeśli pacjent jest niezdolny do samodzielnego kąpania się, możesz wspomóc go wyposażając łazienkę w stołek prysznicowy lub ławeczkę na wannę. Doskonałym rozwiązaniem w takim przypadku są również myjki i różnego rodzaju środki myjące. Są one już nasączone delikatnym środkiem myjącym odpowiednim dla osób długotrwale leżących. Umożliwia to umycie, jak również schłodzenie ciała, bez używania mokrych ręczników czy niepraktycznych kompresów z lodu. 

6. Odpowiednia dieta: Jak dostosować dietę pacjenta w czasie upałów, aby zapewnić mu dobre samopoczucie

   Zapewnij pacjentowi lekkie i łatwostrawne posiłki, bogate w owoce, warzywa i produkty zbożowe. Unikaj ciężkich, tłustych potraw, które mogą obciążać organizm i utrudniać trawienie. Do podawania chłodnych koktajli i przecierów warto zaopatrzyć się w specjalne kubki ułatwiające pacjentowi jedzenie i picie. Kubki dostępne w naszym sklepie są bezpieczne i poręczne nawet dla osób przebywających w pozycji leżącej.

7. Obserwacja stanu zdrowia: Jak monitorować stan zdrowia pacjenta w czasie upałów i reagować na ewentualne objawy przegrzania organizmu

   Bądź uważny na objawy przegrzania organizmu u pacjenta, takie jak nudności, zawroty głowy czy osłabienie. Monitorowanie stanu chorego mogą ułatwić takie sprzęty jak ciśnieniomierze, termometry czy pulsoksymetry. W razie potrzeby skonsultuj się z lekarzem i podejmij odpowiednie działania. 

8. Zapobieganie odleżynom: Upały mogą zwiększać ryzyko wystąpienia odleżyn u pacjentów długotrwale leżących

   Wysoka temperatura i wilgotność sprzyjają nadmiernemu poceniu się pacjenta, co z kolei może prowadzić do zwiększonego ryzyka powstania odleżyn. W przypadku pacjentów z ograniczoną mobilnością, utrzymanie odpowiedniej higieny skóry i przeprowadzanie regularnych przeglądów skóry jest szczególnie ważne w celu wczesnego wykrycia potencjalnych podrażnień i podjęcia odpowiednich działań zapobiegawczych. Regularne przekładanie pacjenta, stosowanie specjalnych poduszek przeciwpodleżynowych i materacy znacząco zmniejszają ryzyko ograniczenia przepływu krwi i niedotlenienia tkanek.

O AUTORZE

Kamila Walczak

mgr fizjoterapii, Uniwersytet Medyczny w Łodzi Specjalista ds. Fizjoterapii

Kamila to Fizjoterapeutka z wieloletnim doświadczeniem, pasjonująca się opieką nad osobami starszymi, w naszym sklepie znalazła nową przestrzeń do dzielenia się wiedzą. Jej praktyczna ekspertyza i głębokie zrozumienie potrzeb seniorów czynią ją idealnym autorem naszych wpisów. W swoich tekstach łączy profesjonalną wiedzę z empatią, oferując cenne porady dotyczące zdrowia, aktywności fizycznej oraz wygodnych rozwiązań dla osób starszych. To specjalistka, której artykuły są nie tylko pouczające, ale też inspirujące i pełne wsparcia dla seniorów i ich opiekunów.

Komentarze

Napisz komentarz

Lista życzeń Koszyk
Kontakt 531 955 585
[email protected]