Aparaty słuchowe 

Aparaty słuchowe dla niedosłyszących

Niedosłuch jest naturalnym etapem, wynikającym ze starzenia się komórek słuchowych. Statystycznie na to zaburzenie cierpi około 14% dorosłej społeczności (znaczenie częściej są to mężczyźni, niż kobiety). Co ważne - procent ten stopniowo rośnie, wraz ze starzejącą się grupą badawczą. Obecnie tylko 40% osób po 90. roku życia deklaruje, że słyszy wszystkie dźwięki wyraźnie i jednocześnie 30% pacjentów powyżej 65. roku życia przyznaje, że odczuwa doskwierające zaburzenia w tym obszarze.

Z myślą o tej grupie przygotowaliśmy profesjonalne aparaty słuchowe, które mają za zadanie nie tylko przywrócić, ale przede wszystkim poprawić słuch pacjentów - zarówno starszych, jak i młodszych.

Co musisz wiedzieć o aparatach słuchowych?

Aparaty słuchowe to urządzenia służące do wzmacniania głośności dźwięków. Docelowo mają wspierać osoby z niedosłuchem, poprawiając ich komfort i ułatwiając codzienne funkcjonowanie. W przeszłości wyglądały jak masywne kostki lub prymitywne trąbki, które wkładano w wewnętrzną część ucha. Z czasem zaczęły być nie tylko bardziej minimalistyczne, ale i estetyczne - dzięki czemu zaczęto stosować je znacznie chętniej i częściej. Docelowo więc aparaty słuchowe skupiają fale dźwiękowe i ułatwiają słuchanie pojedynczych dźwięków. Pomocne są nie tylko w codziennym użytkowaniu, ale również wtedy, gdy pacjenci mają problem z wyłapywaniem konkretnych sygnałów – np. w natłoku bodźców dźwiękowych.

Aparat słuchowy zaleca się pacjentom, którzy zauważają stopniowy proces starzenia się narządu słuchu. Początkowo osoby dotknięte niedosłuchem najczęściej nie słyszą poszczególnych dźwięków, co z czasem przeradza się w większy problem i docelowo - w całkowitą utratę słuchu. Przyczyną zaniku słuchu najczęściej są uszkodzone komórki w uchu zewnętrznym, które wpływają również na nerw słuchowy.

Co ważne - osoby z zaburzeniem bardzo często są wrażliwe na hałas, interpretując wysokie dźwięki jako bolesne. Niepokojące jest więc nagłe dzwonienie w uszach lub szumy uszne, a także piski, które wywołują dezorientację i dyskomfort.

Aparaty słuchowe mają za zadanie spowolnić utratę słuchu, poprawiać komfort słyszenia, przy okazji zapewniając większą samodzielność seniorów.

Udzielaniem konkretnych informacji na temat leczenia i doboru aparatów słuchowych zajmuje się protetyka słuchu. Lekarz specjalista na podstawie wywiadu orzeka jaki model aparatu słuchowego najlepiej sprawdzi się w tym, konkretnym przypadku. Wiele klinik oferuje bezpłatne badanie słuchu w ramach usługi NFZ, dzięki czemu o swój słuch zadbać mogą również osoby z mniej korzystną sytuacją ekonomiczną.

Rodzaje aparatów słuchowych

Pierwotnie aparaty słuchowe były duże, ciężkie, mało estetyczne i mało komfortowe. Postęp medycyny i nauki spowodował jednak, że współczesne aparaty wyróżniają się dodatkową funkcjonalnością, uniwersalnym designem i niewielkim rozmiarem. Wśród najpopularniejszych modeli królują:

  •          aparaty zauszne - jak sama nazwa wskazuje nosi się je za uchem, powyżej małżowiny usznej. Poszczególne komponenty oraz głośnik umieszcza się w obudowie, a przez różek i przewód przedostaje się dźwięk, docierając do wkładki usznej. Ta, osadzona jest w zewnętrznym przewodzie. Aparaty słuchowe zauszne wyróżniają się mocną baterią (baterie są też większe), elastyczną możliwością dopasowania i dodatkowymi funkcjami - jak np. nasadka audio.
  •          aparaty wewnątrzuszne - poszczególne komponenty aparatów słuchowych umieszcza się w małej obudowie, którą następnie wsuwa się do ucha niczym zatyczkę. Ze względu na konstrukcję nazywa się je aparatami słuchowymi zamkniętymi, a do ich regulacji głośności używa się pilota. Aparaty słuchowe tego typu są doskonałe dla osób noszących okulary, zachowujących aktywny tryb życia, a także dla tych, które cenią sobie estetykę (ze względu na niewielki rozmiar są niemalże niewidoczne).

Oprócz powyższych wyróżnia się także aparaty ze słuchawką zewnętrzną, modele wielkości mikro, aparaty słuchowe wewnątrzkanałowe (najpopularniejsze obecnie wewnątrzuszne aparaty słuchowe) oraz całkowicie wewnątrzkanałowe (ich wygląd zapewnia największą dyskrecję).

Cyfrowe aparaty słuchowe

Rozwój nauki i medycyny spowodował, że w aparatach słuchowych pojawił się nowy, nowoczesny model – tzw. cyfrowy. Ma on stanowić alternatywę dla aparatów słuchowych analogowych, które odbierają sygnały z zewnątrz, następnie wzmacniają je i odtwarzają przez głośnik. Aparat słuchowy tego typu posiada filtry, które redukują hałas i wzmacniają poszczególne dźwięki.

Aparaty słuchowe cyfrowe to zaawansowane narzędzia do ubytku słuchu. Docelowo poprawiają jakość słyszenia poprzez wzmacnianie i przekazywania sygnałów dalej. Przy ich pomocy dodatkowo redukowany jest hałas, docierający z zewnątrz. Co ważne - aparaty słuchowe tego typu można dostosowywać według indywidualnych preferencji dotyczących natężenia dźwięku, rodzaju pracy i dolegliwości. Modele te są praktycznie niewidoczne, są dyskretne, zapewniają lepszą jakość dźwięku i ułatwiają rozumienie mowy.

Jaki aparat słuchowy wybrać?

Aparaty słuchowe dobiera się w sposób indywidualny - tj. uwzględniając stopień ubytku słuchu, dolegliwości, tryb pracy, potrzeby, wiek, ich koszt i oczekiwania pacjenta. Docelowo urządzenie ma zapewnić lepszą słyszalność, rozumienie mowy dochodzącej z otoczenia (zarówno w ciszy, jak i hałasie) oraz ma zapewnić komfort nawet w bardzo trudnych warunkach akustycznych.

Warto pamiętać, że aparat słuchowy jest częściowo refundowany z Narodowego Funduszu Zdrowia. Nie wahaj się skorzystać z tej formy pomocy, dzięki której ponownie usłyszysz głos swoich bliskich, śpiew ptaków, odgłos z telewizora i ulubioną piosenkę z młodości. Docelowo więc ceny aparatów słuchowych są na każdą kieszeń – bez względu na status ekonomiczny i sytuacje finansową.

W ofercie sklepu Pomoce Dla Seniora oferujemy różne modele aparatów słuchowych - od bardziej złożonych, przez minimalistyczne i proste. Każdy z nich wyróżnia się najwyższą jakością, certyfikatami i trwałością, dzięki której przez lata z powodzeniem korzystać będziesz z profesjonalnych aparatów słuchowych.

 

Więcej
Jest 4 produktów.
APARAT SŁUCHOWY JH- 125 HAXE Aparat słuchowy zauszny, pasujący zarówno do prawego, jak i lewego ucha.  Aparat JH-125 to certyfikowany wyrób medyczny. Dzięki swojej lekkiej konstrukcji oraz niewielkim rozmiarom nie obciąża uszu pacjenta. Czuły mikrofon wyłapuje najdrobniejsze dźwięki, które po wzmocnieniu i eliminacji szumu trafiają do ucha. Dzięki...
Czytaj więcej o produkcie
APARAT SŁUCHOWY JH- 351 HAXE Aparat słuchowy służy do kompensaty niedosłuchu u pacjentów powyżej 36 miesiąca życia. Model JH-351 to wygodny i uniwersalny aparat słuchowy. Prawy i lewy przewód umożliwia adaptację do prawego i lewego ucha pacjenta. Aparat słuchowy to wyrób medyczny przeznaczony dla osób niedosłyszących. Zaprojektowany tak, aby nie rzucać...
Czytaj więcej o produkcie
Medyczny aparat słuchowy z akumulatorem  2 w 1 HAXE  JH-A39 Aparat słuchowy powstał z myślą o osobach z niedosłuchem. Pozwala on lepiej słyszeć dźwięki z otoczenia, a tym samym w znaczącym stopniu podnosi jakość życia. Urządzenie składa się z czułego mikrofonu, który wychwytuje dźwięki, a następnie przekształca je w sygnał elektroakustyczny. Wzmacniacz...
Czytaj więcej o produkcie
Medyczny komfortowy aparat słuchowy PREMIUM z akumulatorem  2 w 1 HAXE  JH-W5 Aparat słuchowy to został  stworzony dla pacjentów powyżej 36 miesiąca życia z ubytkiem słuchu. Urządzenie wzmacnia dźwięki z otoczenia, redukując przy tym zakłócające je szumy. Aparat JH-W5 to komplet 2 nowoczesnych aparatów dousznych w kolorze białym z szarymi akcentami....
Czytaj więcej o produkcie
Pokaż 1 - 4 z 4 produktów
Lista życzeń Koszyk
Kontakt 531 955 585
[email protected]