Jak działa materac przeciwodleżynowy i jaki model wybrać?

  Odpowiednio dobrany materac profilaktyczny to niezastąpione rozwiązanie dla osób z ograniczoną mobilnością, które są szczególnie narażone na odleżyny. Ale jak dokładnie działa ten specjalistyczny, nieco tajemniczy sprzęt medyczny?

Jak działa materac przeciwodleżynowy?

   Materac chroniący przed odleżynami to niezastąpione rozwiązanie dla osób z ograniczoną mobilnością, ponieważ są one szczególnie narażone na odleżyny. Ale jak dokładnie działa ten specjalistyczny sprzęt medyczny?

Mechanizm działania:

⦿ Równomierne rozłożenie ciśnienia: Materace antyodleżynowe zostały zaprojektowane w taki sposób, aby równomiernie rozkładać ciśnienie ciała pacjenta, zmniejszając w ten sposób ryzyko powstawania odleżyn. Dzięki specjalnym komorom czy warstwom materiałów, ciężar ciała jest równomiernie rozprowadzany, eliminując punktowe obciążenia.

⦿ Zachowanie cyrkulacji powietrza, poprzez zastosowanie odpowiednich materiałów i faktur pokrycia.

⦿ Zmniejszenie tarcia i ucisku: Dzięki elastycznym materiałom i specjalnym technologiom, materace te redukują tarcie i ucisk na skórę, co jest kluczowe dla zapobiegania uszkodzeniom.

Materac przeciwodleżynowy - jaki wybrać?

    Wybór odpowiedniego materaca dla osoby leżącej jest kluczowy dla zapewnienia komfortu i bezpieczeństwa użytkownika. Przed podjęciem decyzji warto wziąć pod uwagę kilka istotnych czynników, przestawiamy je w 5 prostych punktach. W naszym artykule postaramy się odpowiedzieć na pytanie - jaki materac wybrać?


1. Typ materaca: Istnieje kilka rodzajów materacy na odleżyny, takich jak rurowe, piankowe czy bąbelkowe. Każdy z nich ma swoje zalety i wady, dlatego ważne jest dostosowanie typu materaca do indywidualnych potrzeb i preferencji użytkownika.

2. Stopień profilaktyki: Niektóre ze sprzętów są bardziej zaawansowane technologicznie i zapewniają wyższy stopień profilaktyki przeciw odleżynom. Przy wyborze materaca warto zwrócić uwagę na jego zdolność do równomiernego rozkładania ciśnienia oraz zapobiegania powstawaniu odleżyn.

3. Wielkość i konstrukcja: Materace służące do profilaktyki odleżyn różnią się wielkością, grubością oraz konstrukcją. Ważne jest wybranie materaca odpowiedniej wielkości, który zapewni komfortową i bezpieczną powierzchnię do leżenia.

4. Kompatybilność z łóżkiem: Niektóre materace są zaprojektowane do współpracy z konkretnymi rodzajami łóżek szpitalnych. Przed zakupem warto sprawdzić, czy wybrany model jest kompatybilny z dostępnym łóżkiem.

5. Cena i dostępność: Cena materaca zapobiegającego odleżynom może się różnić w zależności od jego typu, marki oraz funkcjonalności. Warto porównać różne modele pod kątem ceny i dostępności, aby wybrać najlepszą opcję zgodną z budżetem i potrzebami.

Rodzaje materacy:

⦿ Bąbelkowe

Materace przeciwodleżynowe bąbelkowe zmiennociśnieniowe to zaawansowane technologicznie rozwiązania mające na celu redukcję ryzyka powstawania odleżyn u osób z ograniczoną mobilnością. Charakteryzują się one specjalną konstrukcją opartą na systemie komór powietrznych, które zmieniają swoje ciśnienie w sposób cykliczny.

 

⦿Rurowe

Materace przeciwodleżynowe zmiennociśnieniowe o konstrukcji rurowej to jedna z najpopularniejszych opcji. Ich konstrukcja oparta jest na systemie rurowych komór, które równomiernie rozkładają ciężar ciała. W razie potrzeby istnieje możliwość wyjęcia poszczególnych sekcji, dodatkowo zwiększając cyrkulacje powietrza.

⦿ Piankowe

Materace przeciwodleżynowe piankowe  piankowe są jednym z popularnych rodzajów materacy stosowanych w profilaktyce odleżyn u osób z ograniczoną mobilnością. Charakteryzują się one specjalną konstrukcją wykonaną z pianki poliuretanowej o odpowiedniej gęstości.

Pompa do materaca, czy jest konieczna?

Pompa do materaca rurowego lub bąbelkowego jest kluczowym elementem, który kontroluje ciśnienie powietrza w komorach materaca, zapewniając odpowiednie wsparcie dla ciała użytkownika i minimalizując ryzyko powstawania odleżyn. Ogólnie rzecz biorąc, działanie pompy opiera się na kilku podstawowych zasadach:

1. Nadmuch powietrza: Pompa zasysa powietrze z otoczenia i nadmucha je do komór materaca pneumatycznego. Podczas tego procesu, pompa utrzymuje odpowiednie ciśnienie w komorach, aby zapewnić wsparcie i komfort użytkownika.

2. Cykliczne zmiany ciśnienia: Niektóre pompy do materacy rurowych i bąbelkowych są wyposażone w zaawansowane systemy, które umożliwiają cykliczne zmiany ciśnienia w komorach materaca. Te zmiany ciśnienia mogą pomóc w zapobieganiu odleżynom poprzez zapewnienie regularnego odciążania obszarów skóry poddanych naciskowi.

3. Monitorowanie ciśnienia: Tego typu pompy często posiadają funkcje monitorowania ciśnienia w komorach materaca. Dzięki temu użytkownik może kontrolować i regulować ciśnienie w zależności od swoich indywidualnych potrzeb i preferencji.

4. Pompa powinna być podłączona do materaca i włączona przez cały czas, kiedy pacjent przebywa na materacu. Cykl pompowania i spuszczania powietrza z poszczególnych komór trwa około kilkunastu minut w zależności od modelu.

Czy taki sprzęt jest refundowany?

   W ramach refundacji NFZ, wysokość dofinansowania na materace dla osób wymagających tego typu sprzętu wynosi 70% kosztów zakupu, jednakże limit dofinansowania ustalony przez NFZ wynosi maksymalnie 550 złotych. Oznacza to, że za materac wysokiej jakości przeznaczony do zapobiegania odleżynom pacjent będzie musiał wyłożyć jedynie niewielką kwotę z własnej kieszeni, zwykle około 100 złotych. Pamiętaj, że zawsze warto uzyskać więcej informacji bezpośrednio od NFZ lub podmiotu odpowiedzialnego za opiekę zdrowotną. Nasi specjaliści również chętnie udzielą państwu wszelkich informacji - zapraszamy do kontaktu!

Lepiej zapobiegać, niż leczyć.

    Zapobieganie odleżynom jest kluczowym elementem opieki nad osobami z ograniczoną mobilnością. Lepiej jest zainwestować czas i wysiłek w profilaktykę, niż później borykać się z leczeniem powstałych odleżyn. Regularna zmiana pozycji, stosowanie specjalistycznego sprzętu, jak materace zapobiegające powstawaniu odleżyn, oraz odpowiednia pielęgnacja skóry to skuteczne środki zapobiegawcze. Odleżyny mogą prowadzić do poważnych powikłań, dlatego ważne jest podejmowanie działań prewencyjnych, aby utrzymać zdrowie i komfort pacjenta.

   Profilaktyka odleżyn przynosi korzyści nie tylko w aspekcie zdrowotnym, ale także ekonomicznym, ponieważ leczenie zaawansowanych odleżyn może być kosztowne i czasochłonne. Dlatego warto stawiać na regularną kontrolę, staranność w pielęgnacji oraz odpowiednie środki profilaktyczne, aby uniknąć powstawania odleżyn i zapewnić pacjentowi jak najlepszą jakość życia.

O AUTORZE

Kamila Walczak

mgr fizjoterapii, Uniwersytet Medyczny w Łodzi Specjalista ds. Fizjoterapii

Kamila to Fizjoterapeutka z wieloletnim doświadczeniem, pasjonująca się opieką nad osobami starszymi, w naszym sklepie znalazła nową przestrzeń do dzielenia się wiedzą. Jej praktyczna ekspertyza i głębokie zrozumienie potrzeb seniorów czynią ją idealnym autorem naszych wpisów. W swoich tekstach łączy profesjonalną wiedzę z empatią, oferując cenne porady dotyczące zdrowia, aktywności fizycznej oraz wygodnych rozwiązań dla osób starszych. To specjalistka, której artykuły są nie tylko pouczające, ale też inspirujące i pełne wsparcia dla seniorów i ich opiekunów.

Komentarze

Napisz komentarz

Lista życzeń Koszyk
Kontakt 531 955 585
[email protected]