Jak przestać się garbić?

   Garbienie się jest powszechnym nawykiem, na który na co dzień raczej niewiele osób zwraca uwagę. Owszem, wielu dorosłych dziś ludzi niejednokrotnie słyszało od swoich rodziców czy dziadków, żeby się nie garbić, jednak kto wziął to sobie do serca? Tymczasem zjawisko to może wiązać się z różnego rodzaju dolegliwościami zdrowotnymi. Jak zatem przestać się garbić i pozbyć ewentualnego bólu kręgosłupa?

Jak przestać się garbić?

Czym jest garbienie się?

   Garbieniem się należy określić taką postawę ciała, która charakteryzuje się wyraźnie zaokrąglonymi plecami (nie znajdują się w linii prostej), przede wszystkim w ich górnej części (w okolicy poniżej karku). 

   Naturalnie ludzki kręgosłup jest nieco wygięty, co pozwala amortyzować obciążenia, jednak na skutek głównie przyjmowania nieprawidłowej postawy dochodzi do pogłębienia wygięcia tak zwanej kifozy. To z kolei prowadzi do nieodpowiedniego rozkładania się obciążenia na poszczególne odcinki kręgosłupa. Wynikiem tego będą dolegliwości bólowe – jednak nie tylko pleców, ale mogące dotykać także głowy, a nawet nóg. Głębokie wykrzywienie kręgosłupa może ponadto wiązać się z naciskiem na płuca, przez co nieprawidłowo funkcjonować zaczyna układ oddechowy, jak i sąsiadujący z nim układ trawienny. Znaczne ograniczenie przestrzeni klatki piersiowej może również negatywnie odbić się na pracy serca, a więc i całego układu krążenia.

   W skrajnych przypadkach, gdy proces garbienia się postępuje i zaczyna utrudniać normalne funkcjonowanie, konieczne może być poddanie się zabiegowi operacyjnemu. Dlatego właśnie lepszym rozwiązaniem będzie wprowadzenie szybciej takich nawyków, które pozwolą ograniczyć nawyk pochylania się, na przykład w trakcie pracy przy komputerze, korzystania z telefonu czy czytania.

Akcesoria ograniczające nawyk garbienia się

   Dobrym pomysłem może okazać się sięgnięcie po wyposażenie, które powstało z myślą właśnie o osobach mających problem z garbieniem się. Należy mieć jednak na uwadze, że takie akcesoria, jak ortezy, gorsety, a nawet z pozoru niewinne zestawy typu „pajączek” należy dobierać wyjątkowo ostrożnie. 

   Przy znacznym garbieniu się, to lekarz lub fizjoterapeuta powinien dobrać niezbędne wyroby medyczne. Może się bowiem okazać, że pacjentowi towarzyszą także inne schorzenia ortopedyczne, stąd wybieranie sprzętu ortopedycznego na własną rękę mogłoby grozić poważnymi konsekwencjami zdrowotnymi.

   Z pewnością najlepsze (a do tego najtrwalsze) rezultaty przyniesie stała zmiana nawyków, ale i wprowadzenie w życie regularnych ćwiczeń fizycznych, które mogą prowadzić do łagodzenia tak bólu, jak i wpływających na stopniowe prostowanie się zgarbionych pleców.

Zmiana nawyku garbienia się

   W trakcie realizacji ćwiczeń prostujących zgarbione plecy bardzo ważne jest zachowanie odpowiedniej pozycji. Należy się wyprostować, wciągnąć brzuch i lekko napiąć także pośladki. Tak przygotowana sylwetka sprawi, że wykonywane ćwiczenia będą szybciej przynosiły oczekiwane rezultaty.

   Pamiętaj także o codziennych, z pozoru drobnych zmianach, które mogą jednak odmienić codzienne funkcjonowanie pleców. Koniecznie przyjmuj prawidłową pozycję w trakcie pracy siedzącej, nie zapominaj o codziennej dawce aktywności fizycznej, a także unikaj zbyt długiej siedzenia – czy to na kanapie, krześle lub fotelu. Jeśli w ramach pracy jesteś do tego zmuszony, postaraj się co kilkadziesiąt minut robić przerwy, w trakcie których wstaniesz i lekko rozciągniesz plecy. Możesz również spróbować siedzenia na piłce, która angażuje do pracy wiele partii mięśni.

   W razie wątpliwości warto zwrócić się o poradę do lekarza pierwszego kontaktu, który może skierować pacjenta na dodatkowe badania lub też na konsultację ze specjalistą. 

Ćwiczenia rozciągające w celu korygowaniu nieprawidłowej sylwetki ciała

   Aby zwiększyć efektywność rehabilitacji — zapoznaj się z naszym zestawem ćwiczeń. Wykonywać ćwiczenia możesz w domu lub pod okiem specjalistów. Pokonajmy wspólnie ból kręgosłupa!

Wyprost pleców. Stań prosto z nogami ustawionymi na szerokość bioder. Delikatnie zegnij kolana, następnie unieś ręce do góry, tak aby były w linii z ramionami. Napnij mięśnie brzucha. Unosząc ręce, równocześnie wyprostuj plecy. Powtórz ćwiczenie kilkakrotnie.


Wyciąganie ramion do tyłu. Stań prosto z nogami ustawionymi na szerokość bioder. Złącz dłonie za plecami i delikatnie unieś je, próbując wyciągnąć ramiona do tyłu. Zegnij delikatnie głowę do przodu, utrzymując prostą linię pleców. Trzymaj tę pozycję przez kilka sekund i powtórz kilka razy.


Pompki na równoległych poręczach. Ustaw się w pozycji deski, opierając dłonie na równoległych poręczach. Przygotuj sylwetkę, jak do robienia klasycznej pompki na podłodze. Powoli zginaj łokcie, schodząc jak najniżej, a następnie wyprostuj ramiona, unosząc się do góry. Dbaj o proste plecy i prostą klatkę piersiową. Schodź tak nisko, jak jesteś w stanie, prostując się do prawidłowej postawy ciała.


Rozciąganie klatki piersiowej. Ustaw się w pozycji stojącej przy ścianie. Postaw jedną stopę nieco przed drugą. Oprzyj przednią rękę o ścianę na wysokości barków i obróć tułów w przeciwną stronę, jednocześnie lekko skręcając korpus do przodu. Poczuj rozciąganie w klatce piersiowej i utrzymaj tę pozycję przez 30 sekund. Ściągnij łopatki, aby zwiększyć efekt.


Pływanie. Pływanie to doskonałe ćwiczenie, które angażuje mięśnie pleców i wzmacnia je. To także niezwykle bezpieczny sport na bóle kręgosłupa i korygowanie wad postawy. Idealnie sprawdzi się pływanie na plecach oraz klasyczny kraul. Odracza się pływanie żabką i delfinem, jeśli istnieje zmniejszona ruchomość klatki piersiowej.

O AUTORZE

Kamila Walczak

mgr fizjoterapii, Uniwersytet Medyczny w Łodzi Specjalista ds. Fizjoterapii

Kamila to Fizjoterapeutka z wieloletnim doświadczeniem, pasjonująca się opieką nad osobami starszymi, w naszym sklepie znalazła nową przestrzeń do dzielenia się wiedzą. Jej praktyczna ekspertyza i głębokie zrozumienie potrzeb seniorów czynią ją idealnym autorem naszych wpisów. W swoich tekstach łączy profesjonalną wiedzę z empatią, oferując cenne porady dotyczące zdrowia, aktywności fizycznej oraz wygodnych rozwiązań dla osób starszych. To specjalistka, której artykuły są nie tylko pouczające, ale też inspirujące i pełne wsparcia dla seniorów i ich opiekunów.

Komentarze

Napisz komentarz

Lista życzeń Koszyk
Kontakt 531 955 585
[email protected]