Łokieć Tenisisty - czy jesteś w grupie ryzyka? Sprawdź skuteczne metody leczenia!

W dzisiejszym wpisie poruszymy temat Łokcia Tenisisty - powszechnej dolegliwości dotykającej nie tylko miłośników tenisa. Dowiesz się, czy należysz do grupy ryzyka oraz jakie są najskuteczniejsze metody leczenia tego schorzenia. Zapraszam do lektury, aby dowiedzieć się, jak skutecznie poradzić sobie z bólem i przywrócić sprawność ruchową Twojego łokcia!

Czym jest i jak leczyć łokieć tenisisty?


   Łokieć tenisisty lub też mniej znane określenie golfisty, chociaż kojarzy się z kontuzją typowo sportową, jest urazem, z którym zmagać się mogą nie tylko osoby grające w te szlachetne gry. Wynika on ze znacznego przeciążenia tego rejonu kończyny górnej i może dotknąć każdego, w dowolnym wieku. Zatem – czym jest i jak leczyć łokieć tenisisty?

Łokieć tenisisty – co to jest?

   Łokieć tenisisty jest schorzeniem należącym do kategorii entezopatii, czyli stanów zapalnych związanych ze zwyrodnieniem w rejonie odpowiadającym za przyczep ścięgien mięśni. Fachowo określa się tę chorobę zespołem nadkłykcia bocznego kości ramiennej. I chociaż ból odczuwany jest głównie w rejonie stawu łokciowego, to do jego wywołania dochodzi w momencie ruchu nadgarstka. Dotkliwe uczucie bólu może zatem wystąpić w momencie chwytania kubka czy też nawet otwierania drzwi do mieszkania.
   W przypadku tak zwanego łokcia tenisisty należy mieć na uwadze fakt, że do powstawania tak głębokich zmian zapalno-zwyrodnieniowych może dochodzić przez lata. Sprzyjają temu różnego rodzaju, powtarzalne i regularne działania wykonywane za pomocą rąk (czyli, oczywiście, również gra w tenisa może się przyczynić do wywołania choroby). Z tego względu na schorzenie to narażone mogą być osoby, które w codziennej, zawodowej pracy obciążają ręce – mogą to być informatycy, sprzedawcy, ale też pracownicy biurowi czy obsługujący różnego rodzaju narzędzia manualne.

fit-woman-with-hurting-arm (2) (1).jpg

Łokieć tenisisty — przyczyny

   Jak zawsze w przypadku schorzeń — wiele zależy od jednostki i personalnych predyspozycji. Dlatego też przyczyną łokcia tenisisty może być np.:


 Nadużywanie konkretnych partii mięśni. Jedną z najczęstszych przyczyn łokcia tenisisty jest nadmiernie intensywne i powtarzające się obciążanie mięśni przedramienia. Najczęściej dotyczy to wykonywania powtarzających się ruchów — np. chwytania czy podnoszenia i przeciążania mięśni, doprowadzając do stanów zapalnych w okolicy nadkłykcia bocznego kości ramiennej.
 Niewłaściwa technika. Wykonywanie powtarzających się ruchów z niewłaściwą techniką może przyczynić się do wystąpienia łokcia tenisisty.
 Stres. Przeciążone mięśnie przedramienia mogą wynikać z różnych czynników, takich jak długotrwałe używanie narzędzi, praca na komputerze, długotrwałe pisanie. Wszystkie te czynności to sytuacje stresowe.
 Niewłaściwe wyposażenie i niedostosowany sprzęt. Używanie sprzętu (np. w pracy), który nie jest dostosowany do indywidualnych potrzeb.
 Inne. Istnieją również inne, indywidualne czynniki, które mogą przyczynić się do wystąpienia łokcia tenisisty. Jest to gruba przyczyn, na które nie zawsze mamy pełen wpływ — tj. niedobór siły mięśniowej, niewłaściwie ułożona technika treningowa, nieodpowiednie rozgrzewanie przed wysiłkiem fizycznym czy brak odpowiedniego czasu na regenerację mięśni.

Objawy łokcia tenisisty

   Diagnozą łokcia tenisisty zawsze zająć powinien się specjalista – lekarz ortopeda. Istnieje jednak kilka istotnych objawów, które mogą sugerować, że w kończynie górnej mógł powstać stan zapalny.
Łokieć tenisisty objawia się kilkoma elementami — tj.:


• ból łokcia pojawiający się w trakcie z pozoru niezbyt intensywnych ruchów dłonią, na przykład w trakcie pisania na klawiaturze komputera,
• wrażenie napiętego, rozgrzanego łokcia w trakcie wyprostowywania nadgarstka,
• osłabienie mięśni — głównie jako przyczyna zapalenia nadkłykcia i mięśni odpowiedzialnych za wyprost ręki,
• mniejsza sprawność i trudności w wykonywaniu ruchów,
• pojawiająca się często opuchlizna w obrębie stawu łokciowego, połączona z wyraźną tkliwością tego obszaru.

   W trakcie diagnozowania schorzenia specjalista musi przeprowadzić dokładny wywiad z pacjentem, a na podstawie uzyskanych informacji może zalecić dalsze badania, głównie obrazowe. W ich ramach najczęściej mówić należy o zdjęciach RTG lub też badaniu USG stawu łokciowego. Mogą zostać przeprowadzone także specyficzne testy (na przykład test Thomsona czy też test Cozena).

Jak leczyć łokieć tenisisty?

   Jeżeli diagnoza lekarza potwierdzi, że masz do czynienia ze schorzeniem takim, jak łokieć tenisisty, zazwyczaj musisz liczyć się z wdrożeniem leczenia zachowawczego. Może to być zarówno farmakoterapia, jak i fizykoterapia. Leczenie chirurgiczne jest ewentualnie proponowane dopiero wówczas, gdy inne metody zawiodą, a dolegliwości bólowe uniemożliwiają normalne funkcjonowanie.
   W przypadku farmakoterapii zalecane są często leki sterydowe, których celem jest niwelowanie stanu zapalnego. Fizykoterapia opiera się z kolei na dostosowaniu zabiegów terapeutycznych do bieżącego stanu zdrowia pacjenta. Niekiedy oferowane są także dodatkowe metody wspierające leczenie, takie jak ostrzykiwanie stawu osoczem bogatopłytkowym w celu odbudowy uszkodzonych tkanek.
   W przypadku bólu występującego w trakcie wykonywania codziennych czynności specjalista może zalecić noszenie ortezy stawu łokciowego lub usztywniacza na nadgarstek tak, by odciążyć tkanki znajdujące się w stanie zwyrodnieniowym. Ortezy kończyn górnych mogą przynosić ulgę w bólu i zapewnić prawidłową stabilizację ręki. W razie wątpliwości warto zakup i noszenie ortezy skonsultować z ortopedą lub fizjoterapeutą.

 

O AUTORZE

Kamila Walczak

mgr fizjoterapii, Uniwersytet Medyczny w Łodzi Specjalista ds. Fizjoterapii

Kamila to Fizjoterapeutka z wieloletnim doświadczeniem, pasjonująca się opieką nad osobami starszymi, w naszym sklepie znalazła nową przestrzeń do dzielenia się wiedzą. Jej praktyczna ekspertyza i głębokie zrozumienie potrzeb seniorów czynią ją idealnym autorem naszych wpisów. W swoich tekstach łączy profesjonalną wiedzę z empatią, oferując cenne porady dotyczące zdrowia, aktywności fizycznej oraz wygodnych rozwiązań dla osób starszych. To specjalistka, której artykuły są nie tylko pouczające, ale też inspirujące i pełne wsparcia dla seniorów i ich opiekunów.

Komentarze

Napisz komentarz

Lista życzeń Koszyk
Kontakt 531 955 585
[email protected]