Pikflometry 

Pikflometry

Pikflometr to proste urządzenie medyczne, za pomocą którego wykonuje się pomiary szczytowego przepływu wydechowego (PEF). Korzystają z niego osoby cierpiące na choroby dróg oddechowych, np. astmę oskrzelową.

Pikflometr – dlaczego warto go używać?

Chociaż pikflometr nie zastąpi spirometrii, może być bardzo pomocny przy astmie oskrzelowej lub u pacjentów z przewlekłą obturacyjną chorobą płuc. Wykonywanie pomiarów za pomocą tego urządzenia jest na tyle proste, że poradzą sobie z nim nawet dzieci. A kompaktowy rozmiar sprawia, że pacjent zawsze może mieć pikflometr pod ręką!

Regularnie zapisywane wartości wykonanych pomiarów wspomaga proces leczenia chorób dróg oddechowych, ponieważ pozwala ustalić, czy wartość PEF nie odbiega od normy, a jeśli odbiega - to w jakim stopniu. Pikflometr w prosty sposób (za pomocą cyfr albo wskaźnika na skali) informuje, czy drogi oddechowe nie są zwężone.

Pomiar szczytowego przepływu wydechowego, czyli jak używać pikflometru

Szczytowy przepływ wydechowy to maksymalna prędkość powietrza uzyskiwana w czasie wydechu, a do jego badania służy właśnie pikflometr. Aby jednak prawidłowo dokonać pomiaru za pomocą pikflometru, trzeba brać pod uwagę kilka zasad:

  •        Zawsze wykonuj pomiar PEF w pozycji stojącej.
  •        Przed badaniem należy przesunąć wskaźnik na pozycję zero.
  •        Włóż do ust ustnik pikflometru dopiero wtedy, gdy wykonasz bardzo głęboki wdech (jak najgłębszy). Powietrze wydmuchuj jak najszybciej i z całej siły.
  •        Czynności te wykonaj 3 razy. Najwyższy wynik to ten wynik badania, który należy zanotować.
  •        Pomiar szczytowego przepływu wydechowego trzeba wykonywać zawsze o tej samej porze, najlepiej 2 razy dziennie.

Jak pikflometr pomaga w przypadku astmy?

Pikflometr umożliwia regularny pomiar szczytowego przepływu powietrza pacjentowi chorującemu na astmę, co pozwala kontrolować stan zdrowia i jego oddech. To proste badanie może pomóc wykryć zwężenie dróg oddechowych zanim dojdzie do ataku. Pikflometr na pewno jest niezbędny osobom cierpiącym na przewlekłą/trudną do leczenia postać choroby. Ostateczna decyzja o takiej kontroli stanu astmy powinna należeć do danej osoby i jej lekarza prowadzącego. Plan leczenia jest dopasowany indywidualnie.

Pikflometr – odczytywanie wyniku pomiaru szczytowego przepływu wydechowego

Jeśli pikflometr ma Ci służyć w czasie leczenia, należy znać zakres prawidłowych wartości PEF (pikflometr mechaniczny informuje o normach za pomocą koloru na skali).

  •        Wartość odniesienia 80-100% to prawidłowa wartość PEF (pikflometry mechaniczne mają to pole określone kolorem zielonym). Wysokie wyniki informują o dobrej drożności dróg oddechowych.
  •        Wartości odniesienia w przedziale 60-80% (pole żółte) to wynik odbiegający od normy, przy którym pojawiają się pierwsze objawy. W tym przypadku konieczna może być wizyta u lekarza, ponieważ prędkość przepływu powietrza jest już za niska.
  •        Odczytanie zapisu poniżej 60% (pole czerwone) oznacza stan oznaczający zaostrzenie astmy. Pacjent powinien udać się do lekarza prowadzącego w celu zmiany dawki leku albo ustalenia nowego planu leczenia. Nigdy nie lekceważ tak niskiej wartości odniesienia!

Jak działa pikflometr elektroniczny?

Pikflometr elektroniczny działa na tej samej zasadzie, co pikflometr mechaniczny - z tą różnicą, że pokazuje wartość pomiaru w formie cyfrowej, a nie na skali (wskaźnik PEF wyświetla się na ekranie urządzenia).

Więcej
Jest 2 produktów.
Pikflometr dla dorosłych marki INTEC Urządzenie mierzy szczytowy przepływ wydechowy (PEF). Pikflometru można używać u dorosłych, w podstawowej opiece zdrowotnej, klinikach i szpitalach oraz w domu pod nadzorem lekarza. Pomiar szczytowego przepływu wydechowego mierzy się aby: monitorować postępy w leczeniu astmy, określić ciężkość astmy, zweryfikować...
Czytaj więcej o produkcie
Pikflometr dla dzieci marki INTEC Urządzenie mierzy szczytowy przepływ wydechowy (PEF). Pikflometru można używać u dzieci w wieku od 5 lat, w podstawowej opiece zdrowotnej, klinikach i szpitalach oraz w domu pod nadzorem lekarza. Pomiar szczytowego przepływu wydechowego mierzy się aby: monitorować postępy w leczeniu astmy, określić ciężkość astmy,...
Czytaj więcej o produkcie
Pokaż 1 - 2 z 2 produktów
Lista życzeń Koszyk
Kontakt 531 955 585
[email protected]