Profilaktyka chorób wieku geriatrycznego - co możesz zrobić?

Wraz z wiekiem jesteśmy narażeni na wiele chorób, schorzeń i dolegliwości. Mogą się one kumulować i nakładać na siebie, dając wiele niepokojących objawów. Nie wszystkich da się uniknąć, ale już teraz możesz zrobić wiele, by im zapobiec. Sprawdź, jak wygląda profilaktyka chorób wieku geriatrycznego i zadbaj o swoje zdrowie już teraz!

Kim jest osoba w wieku geriatrycznym?

To akurat jest bardzo ciekawe pytanie, a odpowiedź nie jest do końca jednoznaczna

Urzędnicy z Narodowego Funduszu Zdrowia widzą to tak: pacjent geriatryczny to osoba powyżej 60. roku życia. W praktyce jednak nie spełniają oni kryteriów, by objąć ich taką opieką. Owszem, mają 2 czy 3 problemy zdrowotne, jednak - zazwyczaj - rzadko przewlekle chorują, a ich dolegliwości nie wpływają aż tak bardzo na codzienne funkcjonowanie psychiczne i fizyczne.

Z punktu widzenia stricte medycznego, pacjent geriatryczny, to osoba w zaawansowanym wieku - około 80 lat - cierpiąca na wiele chorób i przyjmująca na stałe pokaźny zestaw leków. Może mieć także złożoną niesprawność ruchową i najczęściej bardzo trudno jej funkcjonować samodzielnie na co dzień. Potrzebne jest im wsparcie - rodzin i personelu medycznego - przez cały czas, nie tylko w fazie zaostrzenia danej choroby. 

Najczęstsze choroby wieku geriatrycznego

Do chorób wieku starczego, które dużo częściej występują wraz z postępującą starością zalicza się przede wszystkim: 

niewydolność serca, 

miażdżyca, 

udary oraz stany poudarowe, 

zmiany zwyrodnieniowe stawów i kości

osteoporoza, 

choroby nerek, 

otępienie i choroba Alzheimera

depresja, 

upadki oraz złamania wysokoenergetyczne, 

niedożywienie kaloryczno-białkowe, 

czy zakażenia. 

Jak można pomóc pacjentom geriatrycznym?

Takie osoby razem z rodzinami mogą ubiegać się o świadczenia i kompleksowej opieki w takich miejscach, jak: 

poradnia geriatryczna

szpitalny oddział geriatryczny

dzienny geriatryczny oddział szpitalny. 

Możliwe są także konsultacje i wizyty domowe. 

Największą bolączką jest fakt, że specjalistyczne ośrodki funkcjonują w większych miejscowościach i specjalistycznych szpitalach. Z tego powodu, najczęściej prowadzeniem takiego pacjenta zajmuje się lekarz pierwszego kontaktu (POZ). Nie może jednak działać sam, ale w porozumieniu ze specjalistami w dziedzinie geriatrii, fizjoterapii czy dietetyki i logopedii. Taki zespół śmiało można uzupełnić także o pielęgniarkę, terapeutę zajęciowego czy psychologa. 

Profilaktyka chorób wieku geriatrycznego - co możesz zrobić już teraz?

PO PIERWSZE: DIETA

W każdej chorobie konieczne jest utrzymanie prawidłowo zbilansowanej diety, bogatej w mikro-, makroelementy i potrzebne składniki odżywcze. Codzienne menu powinno być dostosowane do wieku, płci, chorób i aktualnego stanu zdrowia. 

Seniorzy to wyjątkowa grupa, która wyjątkowo narażona jest na odwodnienie. Wraz z wiekiem ilość wody w organizmie zmniejsza się nawet o około 15%. Brak odczuwania silnego pragnienia sprawia, że osoby powyżej 60. roku życia piją znacznie mniej, co w związku ze spowolnioną pracą nerek, może prowadzić do odwodnienia. 

Dzienna dawka wody dla mężczyzn, to 2,5 litra, a dla kobiet 2 litry, czyli 8 pełnych szklanek.



PO DRUGIE: RUCH

Aktywność fizyczna dobrana do aktualnej sprawności i stanu zdrowia mogą mieć naprawdę zbawienny wpływ na zdrowie w przyszłości

Specjaliści przyjmują, że pół godziny dziennie 5 razy w tygodniu pozwoli utrzymać dobrą kondycję i formę całego organizmu. 

Basen, prace w ogrodzie, nordic walking czy spacer z psem - to obecnie prawdziwy standard. Możesz też pomyśleć o tańcu, a nawet gimnastyce. 

Niestety, bardzo często seniorzy skarżą się na ból, który bardzo często wywołany jest przez zwyrodnienie stawów. Wiemy, że to utrudnia podjęcie jakiejkolwiek aktywności - co wtedy? 

Potrzebna będzie wizyta u lekarza rodzinnego lub ortopedy, którzy dobiorą odpowiednie leki, które uśmierzą dolegliwości i znów będzie można cieszyć się codzienną aktywnościami. 

PO TRZECIE: RADZENIE SOBIE ZE STRESEM

Profilaktyka chorób wieku geriatrycznego obejmuje także umiejętność radzenia sobie ze stresem. 

Dlaczego? 

Zasadniczo mamy do czynienia z dwoma rodzajami stresu. 

Pierwszy jest krótkotrwały, mobilizujący, dodający energii. Występuje raczej sporadycznie i jest on raczej niegroźny, nawet jeśli jest silny. Drugi rodzaj stresu wiąże się z niepokojem, długo przeżywanymi negatywnymi emocjami. Deadline’y w pracy, kiepska sytuacja finansowa, śmierć i choroba w rodzinie - mamy dalej wymieniać potencjalne źródła?

Na ten rodzaj jesteśmy narażeni przez całą dorosłość. Przez wiele lat może wyrządzić wiele szkód w naszym organizmie i nawet nie być ich świadomym. Będą to objawy zarówno psychiczne, jak i fizyczne. 

U osób starszych może on powodować zaniki pamięci, spadek formy intelektualnej, a także problemy z wykonywaniem codziennych czynności, 

Jak skutecznie radzić sobie ze stresem? 

Możesz zacząć od uspokojenia oddechu. Poszukaj pozytywnych myśli i wspomnień. Zrelaksuj się. Zrób to, co lubisz najbardziej. Znajdź zdrowe przyjemności. To dobry początek, by podążać słoneczną ścieżką życia. 

 

PO CZWARTE: BADAJ SIĘ!

Pierwsze zmiany związane ze starzeniem się organizmu pojawiają się na przełomie 30. i 40. roku życia. To najlepszy czas, żeby podjąć kroki w kierunku profilaktyki chorób wieku geriatrycznego. 

Badania krwi, moczu czy lipidogramu, kontrola ciśnienia tętniczego i hormonów tarczycy, a potem pomiar glukozy, badania okulistyczne, gastroskopia, badania ginekologiczne, mammografia - to tylko kilka badań które warto robić regularnie, by móc kontrolować stan swojego zdrowia. 

A Ty dbasz o swoje zdrowie? Jak to robisz? Podziel się w komentarzu i wspólnie będziemy się ubogacać!

Komentarze

Napisz komentarz

Lista życzeń Koszyk
Kontakt 531 955 585
[email protected]