Problemy z pamięcią i koncentracją. Czy to już demencja?

Wielu seniorów wraz z wiekiem doświadcza coraz częściej problemów z pamięcią czy koncentracją. Pierwsza myśl, jaka się wtedy pojawia, że są to objawy demencji lub choroby Alzheimera. Tylko czy na pewno tak musi być? Dziś opowiemy o tym, czym są łagodne zaburzenia poznawcze i jak można sobie z nimi radzić. 

Problemy z pamięcią czy koncentracją to od razu demencja lub choroba Alzheimera?

Według naukowców łagodne zaburzenia poznawcze nie mogą być nazywane chorobą, ponieważ trwale nie wpływają na codzienne funkcjonowanie. Mogą być one traktowane (ale nie muszą!) jako stan przejściowy pomiędzy prawidłowym funkcjonowaniem a demencją. 

Amerykańskie Stowarzyszenie Alzheimerowskie podaje, że łagodne zaburzenia poznawcze dotyczą nawet 15-20% osób powyżej 65. roku życia. U niektórych zatrzymują się na pewnym etapie do końca życia, u innych mogą się nawet cofnąć w pełni. 

Inne badania mówią, że występują one u 15-30% osób po 60. roku życia. U 6-25% osób z tej grupy rozwija się otępienie, czyli choroba wymagająca leczenia. Niestety, wciąż nie poznaliśmy przyczyn, które doprowadzają do rozwoju choroby.

Drobne problemy z pamięcią są czymś normalnym w pewnym wieku - wszak mózg starzeje się tak samo jak inne organy. Nikogo nie powinno dziwić, że czasem zapomnimy jakiegoś słowa czy imienia dawno niewidzianej koleżanki. Gorzej, jeśli te problemy będą się wciąż nasilać… 

Łagodne zaburzenia poznawcze - jak się objawiają? 

Nie mówimy, żeby od razu prowadzić pogłębiony wywiad i obserwacje, warto jednak przyjrzeć się następującym symptomom. Jeśli Twój Bliski:

  • częściej zapomina słowa i ma problemy z wyartykułowaniem myśli
  • nie pamięta o ważnych wydarzeniach, jak choćby umówione spotkania, urodziny czy imprezy rodzinne 
  • gubi wątki i “wyłącza się” - zarówno w czasie rozmowy, oglądania filmu, jak i czytania książek
  • zaczyna mieć problemy z podejmowaniem decyzji
  • często zaczyna czuć się zagubiony - nawet w swoim domu i najbliższej okolicy 
  • zachowuje się inaczej niż zwykle - irytuje się, bywa na przemian impulsywny i apatyczny

może to oznaczać, że łagodne zaburzenia poznawcze mogą dawać znać o sobie. 

Jeśli zauważysz u siebie lub Bliskich Ci osób te objawy oraz ich stopniowe nasilenie, koniecznie udaj się do lekarza specjalisty. Przeprowadzi on testy możliwości poznawczych, jak choćby Mini-Mental, dzięki którym będzie mógł wykluczyć inne schorzenia i postawić trafną diagnozę. 

WAŻNE: do czynników ryzyka w łagodnych zaburzeniach poznawczych zalicza się przede wszystkim wiek, palenie tytoniu, cukrzycę, depresję, nadciśnienie, wysoki poziom cholesterolu, otyłość, brak ruchu i niechęć do rozrywek intelektualnych.

Tak, seniorze - ćwicz swoją pamięć!

Co możesz zrobić, żeby zapobiec? 

Profilaktyka to podstawa i najlepiej rozpocząć ją jak najwcześniej.

Regularne ćwiczenia, niskotłuszczowa dieta bogata w warzywa i owoce, zażywanie kwasów Omega-3, spotkania towarzyskie (zwłaszcza z ludźmi młodszymi od siebie), zdobywanie nowych doświadczeń czy rozwój zainteresowań mogą pomóc zachować życiowy optymizm i świetną formę na długie lata. 

Szczególnie ważne będzie też podtrzymywanie sprawności intelektualnej. Czytanie książek, treningi pamięci, korzystanie z komputera, gry planszowe lub karciane, rozwiązywanie krzyżówek i łamigłówek to tylko kilka aktywności, które można wprowadzić praktycznie od zaraz. Warto też sprawdzić możliwości, jakie daje Uniwersytet Trzeciego Wieku - pisaliśmy o nim tutaj. To nie tylko tylko szansa na rozwój swoich pasji i zainteresowań, ale też okazja do poznania nowych, interesujących ludzi. 

Generalnie – życie pełnią życia jest najlepszą profilaktyką. 

Ale nie zapominaj o kontroli! 

Pamiętaj, że wystąpienie jakichkolwiek problemów z pamięcią czy koncentracją zawsze powinno budzić pewien niepokój i zapalać alarmową lampkę. 

Takie osoby powinny być poddawane regularnej kontroli, by stale monitorować ich stan, bowiem - jak już wiesz - u niektórych zmiany się cofają lub pozostają na tym samym poziomie, u innych mogą się pogłębić. Przez co najmniej rok należy wykonywać badanie neuropsychologiczne, a okresowo także rezonans magnetyczny lub tomografię komputerową. 

Podeszły wiek wcale nie musi oznaczać niedołężności i życia pełnego problemów czy niedogodności. Tak, zmienia się ono bardzo, jednak od nas wiele zależy, jak będzie wyglądać nasza starość. Warto o nią zadbać już teraz!

Komentarze

Napisz komentarz

Lista życzeń Koszyk
Kontakt 531 955 585
[email protected]