Codzienne wyzwania seniorów - jak sobie z nimi radzić?

Narastające stereotypy miały wpływ na to, jak postrzegamy starość. Zmiany cywilizacyjne i społeczne dość mocno zmieniły nasze podejście do niej. Rozwój medycyny, większa świadomość na temat naszego ciała czy rosnąca długość życia sprawiły, że zupełnie inaczej patrzymy na osoby w podeszłym wieku. Co ważne, kompletnie zmieniły się także wyzwania, jakim muszą sprostać seniorzy. Z czym muszą radzić sobie osoby starsze każdego dnia?

Jakie wyzwania stoją przed współczesnymi seniorami? 

Może pojawiać się pytanie - z czym mierzą się dziś osoby starsze? Czy mają te same lęki i obawy, co ich rówieśnicy 15-20 lat temu? W stosunkowo krótkim okresie świat zaczął błyskawicznie galopować, a postęp technologiczny i zmiany społeczne są nieuchronne.

Chociażby z tego powodu - jak i w wyniku rosnącej średniej długości życia - nie należy zakładać, że dzisiejszy senior stawia czoła tym samym problemom.

Można je podzielić zasadniczo na dwie duże grupy. 

Wyzwania psychiczne współczesnego seniora - świadomość i przełamanie tabu to podstawa! 

W obliczu zmian cywilizacyjnych, jakich doświadczamy w ciągu ostatnich kilkunastu, przejście na emeryturę staje się bardziej problematyczne niż dotychczas. Potwierdzają to badania i opinie psychologów. 

Emerytura i osiągnięcie wieku senioralnego to diametralna zmiana w życiu każdego człowieka. Często pozostawia po sobie ogromną pustkę. Do tej pory wypełniały ją obowiązki rodzinne czy kariera zawodowa i dążenie do samorealizacji. 

Czym ją zastąpić teraz? 

Hobby? Obowiązki? A może Uniwersytet Trzeciego Wieku i dedykowane ćwiczenia dla osób starszych?  

Osoby na emeryturze skłonne są bardziej do głębszych zamyśleń i podsumowań swojego dotychczasowego życia. Nie braknie w nich zazwyczaj analiz i poszukiwań tego, co chciałoby się zmienić. Wszystko odbywa się często w atmosferze przygnębienia i melancholii. 

Niespełnione marzenia - te zawodowe i prywatne - powodują frustrację, która tylko wzmaga pogarszające się samopoczucie. Niepewność, stres, poczucie straconych szans, brak poczucia własnej wartości i często błędnie wyciągnięcie wniosków mogą przyczyniać się do rozwoju demencji starczej

Dorzućmy do tego utratę bliskich, trudności w codziennym funkcjonowaniu, brak poczucia przynależności i tego, że jest się zwyczajnie potrzebnym - to tylko niektóre sprawy, którym trzeba stawić czoła. 

I tutaj dochodzi do ogromnego, bardzo wyrazistego dysonansu. Chęci nie zawsze zgadzają się z rzeczywistością. 

Chcemy wciąż uczestniczyć w życiu publicznym, kulturalnym i społecznym, jednak osoby starsze napotykają coraz więcej barier i ograniczeń. Od ekonomicznych (niskie emerytury, brak stabilności finansowych) przez socjologiczne (wykluczenie technologiczne) po społeczne i medyczne. Także ciało daje znać o sobie - a w zasadzie coraz to nowe schorzenia. 

Dochodzi tu do swoistego “zderzenia ze ścianą”. Osoby starsze mogą żyć w poczuciu niesprawiedliwości, a nawet buntu czy lęku. Trzeba zwyczajnie nauczyć się żyć w tej nowej rzeczywistości, na nowo wszystko sobie poukładać. Wymagać to będzie ogromnej siły woli, elastyczności i budowania nowych nawyków.

Nie każdy potrafi sobie z tym poradzić… 

Wobec tego nie powinien nikogo dziwić fakt, że depresja to najczęstsze zaburzenie wśród osób 60+

W tych trudnych chwilach i skrajnych emocjach nieocenioną pomocą i wsparciem powinni być rodzina i bliscy. Spełnianie się w roli dziadków, obserwowanie, jak nowe pokolenia dorastają, dzielenie się własnym doświadczeniem i rozwijanie własnych pasji - to wszystko może pomóc budować pewność siebie i życiowy dobrostan na nowo. Często potrzebna będzie także pomoc specjalisty.

A co z naszym ciałem? Strzyka, kłuje, niedomaga… 

Organizm seniora często zmaga się z poważnymi zmianami. Dotyczą one przede wszystkim sprawności fizycznej, a także zdolności poznawczych

Spada nasza kondycja i wytrzymałość. Obniża się koncentracja i zdolność do regeneracji. Refleks i skupienie już nie te. 

Lista chorób, które zagrażają seniorom jest naprawdę długa - z demencją, cukrzycą i zwyrodnieniami na czele. Kości seniora stają się coraz słabsze, nie mogą sprostać wszystkim obciążeniom. Z tego powodu najczęściej wiele osób rezygnuje z regularnych ćwiczeń i aktywności fizycznej! 

Potem zaczyna się reakcja łańcuchowa! 

Brak ruchu to jeden z ważniejszych czynników kolejnych schorzeń… Nadwaga, nadciśnienie, choroby serca, problemy układu krążenia czy oddechowego - mamy wymieniać dalej? Mogą one prowadzić do tego, że nawet najprostsze czynności będą sprawiać problemy. 

Dlatego tak ważna jest profilaktyka chorób wieku senioralnego

Nawet jeśli te schorzenia Was dopadną - nie jesteście sami! W naszym sklepie znajdziecie wiele urządzeń i akcesoriów, które ułatwią Wam codzienne życie. Odzyskacie poczucie kontroli, nie stracicie swojej niezależności - nawet jeśli sprawność ruchowa będzie mocno ograniczona. 

Chodziki rehabilitacyjne, nakładki na sedes, siedziska, wózki inwalidzkie, specjalne zestawy kąpielowe czy drabinki, a także wyposażenie kuchni, łazienki i sypialni - to wszystko i jeszcze więcej jest dla Was na wyciągnięcie ręki! 

SPRAWDŹ NASZĄ OFERTĘ

Komentarze

Napisz komentarz

Lista życzeń Koszyk
Kontakt 531 955 585
[email protected]