Od kiedy jest się seniorem?

   Według obecnych danych – w Polsce średnia długość życia wynosi odpowiednio: 74 lata w przypadku mężczyzn i 83 lata w przypadku kobiet. Zmiany – w obrębie medycyny, dostępności do leków, suplementów czy urządzeń diagnostycznych, ale także świadomości społecznej – sprawiły, że żyjemy dłużej. Co więcej – współczesna, umowna „starość” może być pełna ekscytujących wyzwań, przygód i nowych doznań, dzięki czemu przez wielu interpretowana jest jako nowy, ważny rozdział w życiu

   Zatem, formalnie, od kiedy jest się seniorem i właściwie kto to jest senior w ujęciu medycznym i społecznym? Od ilu lat zaczyna się wiek senioralny i jak to na to wszystko zapatruje się WHO, czyli Światowa Organizacja Zdrowia?

Kto to jest senior?

   Definicja starości głosi, że jest to „ostatni okres życia u ludzi, mający wymiar biologiczny lub fizjologiczny, a także poznawczy, emocjonalny i społeczny”. Idąc za tym wytłumaczeniem – senior jest osobą, która osiągnęła pewien wiek, w którym to zachodzą kluczowe zmiany w obrębie organizmu. 

Pojęcie to jest więc dość rozmyte i niejednoznaczne, dlatego też wiele osób zastanawia się, kiedy zaczyna się starość. Nic dziwnego więc, że aby odpowiedzieć na to pytanie stworzono nieoficjalny podział: społeczny i medyczny.

Zatem, od jakiego wieku jest się seniorem w:

  • w ujęciu społecznym

– granica między wiekiem średnim, a starością jest płynna i zmienna. Rozwój medycyny, wynalazków (m.in. kanalizacji), ale także dostęp do higieny i szczepionek poskutkowała tym, że dziś starość utożsamiana jest z bardzo podeszłym wiekiem. 

  • W ujęciu medycznym

– jest to stan, w którym zachodzą kluczowe zmiany w obrębie ciała (głównie mowa tu o zużywaniu narządów i zmniejszonej regeneracji komórek). Dlatego też w wielu źródłach, granicą jest 60. rok życia. To wtedy zachodzą kluczowe zmiany w obrębie odbudowy komórek, zmniejsza się odporność i aktywność układu nerwowego. 

Senior – od jakiego wieku zaczyna się wiek podeszły?

   Wbrew pozorom – odpowiedź na to pytanie nie jest taka oczywista. Rozwój i zmiany społeczne rewidują bowiem spojrzenie na starość, nijako wprowadzając nowe podziały i spostrzeżenia w tym obszarze. Zmiany medyczne oraz coraz to większa świadomość sprawiła, że obecna, średnia długość życia jest znacznie przesunięta. Bez wątpienia jest to zasługa zmiany stylu życia, genetyki, dostępu do leków, a także edukacji w zakresie poprawnego żywienia i komponowania swoich posiłków. 

   No dobrze, w takim razie od ilu lat jest się seniorem? Światowa Organizacja Zdrowia stwierdziła, że współczesne etapy starości wyglądają w sposób następujący:

  • 60-75 lat to wiek podeszły, 

  • 75-90 lat to wiek starczy, 

  • 90+ lat to sędziwy wiek (tzw. długowieczność). 

  Warto podkreślić, że termin "senior" ma charakter bardziej umowny i społeczny niż ściśle określoną granicę wiekową. Ostatecznie, kiedy uznaje się kogoś za seniora, może zależeć od perspektywy społeczeństwa i kontekstu, w którym używany jest ten termin. Wyjątkowo istotne jest również zachowanie aktywności społecznej, poprzez uczestnictwo w różnego rodzaju inicjatywach i aktywnościach-opisanych w innym naszym artykule.

Seniorze - z nami Twoje życie będzie prostsze.

    Warto docenić okres senioralny jako czas, który można wykorzystać na korzystanie z życia, realizację pasji i spędzenie czasu z najbliższymi. To również czas na zadbanie o siebie, zarówno pod względem fizycznym, jak i emocjonalnym. Osoby starsze, dzięki swojej wiedzy i doświadczeniu mają wiele do zaoferowania światu i mogą być aktywnymi i pełnymi energii uczestnikami życia społecznego i kulturalnego. Drobne pomoce codzienne mogą być istotna w zapewnieniu komfortu, wsparcia i zachowaniu niezależności. Oto kilka ciekawych rodzajów pomocy, z serii "mała WIELKA pomoc" których mogą korzystać seniorzy:

O AUTORZE

Ryszard Zabłocki

mgr dziennikarstwa i komunikacji społecznej, Uniwersytet Warszawski Emerytowany dziennikarz prasowy, specjalizacja - dziennikarstwo społeczne

Ryszard to były dziennikarz, który obecnie cieszy się emeryturą, jego pasją jest pisanie, a na naszym blogu znalazł nową drogę w tworzeniu treści. Jego doświadczenie w branży mediów przekłada się na głębokie zrozumienie tematów i umiejętność przekazywania ich w sposób przystępny. W sowich wpisach eksploruje różnorodne tematy, łącząc wnikliwość dziennikarską z osobistym podejściem. To twórca, którego artykuły emanują pasją i oddaniem, tworząc przestrzeń do refleksji i inspiracji dla czytelników.

Komentarze

Napisz komentarz

Lista życzeń Koszyk
Kontakt 531 955 585
[email protected]