Co robić na emeryturze? Poradnik dla początkującego emeryta

Emerytura to czas namysłu i tworzenia obszernych podsumowań. Dla wielu to niezwykle trudny moment, który jest przyczyną pogarszającego się samopoczucia. To wtedy w głowie seniora pojawiają się pytania: co robić z czasem wolnym na emeryturze? Co robić w domu na emeryturze? Jak szukać sobie zajęć i w jaki sposób odkrywać nowe hobby? 

Dlaczego poszukiwanie kolejnych życiowych wyzwań ma znaczenie?

Chęć odpowiedzi na te pytania wynika z naturalnej potrzeby dokonywania oceny zawodowej i prywatnej. Poczucie, że pewien rozdział w życiu się skończył, nierzadko powoduje frustrację i wymaga weryfikacji wszystkich dokonań - w tym niespełnionych marzeń. Dodatkowo, bardzo często mężczyźni czują, że stracili miano "głowy rodziny", co jest jednym z głównych prowodyrów powstawania kryzysu wieku średniego. Uciekający przez palce czas wzbudza stres, negatywne emocje, a także… wywołuje chęć poszukiwania nowych wyzwań i celów. Do tego przychodzi swoisty niedosyt związany z upływem lat i niespełnionymi aspiracjami, które "odkładano na bok". 

Te trudne emocje idą w parze z nadal silną potrzebą samodzielności i niezależności - fizycznej i psychicznej. Seniorzy - zdający sobie sprawę z naturalnych ograniczeń - nadal chcą aktywnie zaplanować następne lata. Wizja siedzenia w domu, przed telewizorem, bywa przerażająca i godzi w ambicje wielu aktywnych i sprawnych osób. W końcu wraz z zakończonym życiem zawodowym pojawia się szereg nowych możliwości - w tym realizacji pasji i marzeń. 

Naukowcy, lekarze i psycholodzy jasno wskazują, że wyznaczanie nowych priorytetów, a także nieustanna droga w poszukiwaniu nowych wyzwań pomaga w rozwoju ruchowym, społecznym i emocjonalnym. Brak stagnacji i jednocześnie śmiałość planowania codziennych zajęć sprawia, że układ ruchu i układ nerwowy ochroniony jest przed bólem reumatycznym, demencją, chorobami Parkinsona, czy depresją. Nierzadko wspomnienia młodzieńczych celów, a także nowy plan ich realizacji, sprawia, że senior zyskuje "drugie życie". To wtedy tryska energią, witalnością i optymizmem. Emerytura może być niezwykle pięknym, aktywnym i rozwijającym etapem w życiu. Kluczowe jest nastawienie oraz plan, który pozwoli rozwinąć własne zainteresowania i niespełnione dotychczas marzenia.

Co zrobić z czasem wolnym na emeryturze?

Senior, po przejściu na emeryturę zyskuje... czas. Przez większość swojego życia najpewniej gonił z terminami, żył w pędzie, nie miał przestrzeni do odpoczynku, rozwijania swoich aspiracji, do rozwoju kreatywnego. Teraz więc przyszedł etap w życiu, który otwiera furtkę pełną nowych możliwości. Z myślą o tym powstała poniższa lista potencjalnych aktywności, które można wykorzystać po 65. roku życia i która - mamy nadzieję - zainspiruje do prowadzenia cudownego życia.

Możliwości zagospodarowania wolnego czasu - inspiracje

Poniższe przykłady to jedynie namiastka wszystkich, dostępnych możliwości. Potraktuj je więc jako podpowiedź - również wtedy, gdy chcesz pomóc swoim Dziadkom lub Rodzicom w znalezieniu nowej drogi. Jeśli dotychczasowa praca zawodowa sprawiała im ogromną przyjemność - z pewnością będą chcieli spędzić emeryturę w równie aktywny sposób. 

  • Klub seniora i koła gospodyń wiejskich a także Uniwersytety trzeciego wieku

Nigdy nie jest za późno na naukę. Jeśli senior chce zdobywać konkretną wiedzę, szkolić się w wąskim zakresie lub zdobywać nowe umiejętności - doskonałym rozwiązaniem będą typowe zajęcia zawodowe i edukacyjne, które pozwolą wrócić do młodzieńczych lat. Lokalne kluby czy koła uczą haftowania, grania na instrumentach, malowania, wytwarzania konfitur czy pieczenia.

  • Aktywności fizyczne

Zachowanie formy fizycznej to gwarancja samodzielności, niezależności i sprawnego układu ruchu. Pogorszenie koordynacji ruchowej, spostrzegawczości i kondycji przyczynia się do mniejszego poczucia bezpieczeństwa. Seniorzy często poszukują sposobu na łatwą, przyjemną i nieeksploatacyjną aktywność. W tej roli idealnie sprawdzą się aktywności na świeżym powietrzu - np. spacery, nording walking, a także dedykowane zajęcia - np. aqua areobik dla starszych. Ruch pomaga kwestiom zdrowotnym - tj. odciąża kręgosłup, buduje masę mięśniową, zapobiega bólom reumatycznym i przy okazji dostarcza endorfin. Pamiętaj jednak, że wyczerpujące treningi mogą być kontuzjogenne - na tym etapie lepiej się wycofać i postawić na spokojne, dotleniające aktywności.

  • Czytanie i rozwiązywanie krzyżówek

Czyli wszelkie aktywności rozwijające układ poznawczy. Naturalny proces starzenia się organizmu dotyczy także gorszego funkcjonowania układu nerwowego. Ten z kolei powoduje szereg dolegliwości - od demencji, po problemy z koncentracją, utratę pamięci, depresję czy chorobę Alzhaimera. Możesz więc prowadzić aktywną emeryturę poprzez angażowanie obu półkul - tj. sięgając po kolorowanki, puzzle, krzyżówki, książki czy sudoku.

  • Opieka nad zwierzętami

Zwierzak, to nie tylko nowe obowiązki i wyzwania, ale także idealny, codzienny kompan. Jeśli wśród senior boi się samotności - opieka nad nowym stworzeniem może być doskonałą przestrzenią, aby aktywnie zainwestować energię, która dotychczas skupiona była na pracy. Spacery, zabawa, karmienie i doglądanie nowego przyjaciela to także niezwykle relaksująca czynność.

  • Kreatywne spędzanie każdego dnia 

Czyli wyznaczenie sobie nowych, małych celów, które sprawią, że każdy dzień będzie inny, ciekawy, angażujący. Jeśli senior poszukuje zajęcia na najbliższe tygodnie - niech codziennie testuje nowe, nieznane dotychczas rozwiązania. Warto na tym etapie spróbować odkryć nowe pasje, talenty i zamiłowania, które przez lata przyćmione były przez obowiązki prywatne czy zawodowe.

Oglądanie filmów z przepisami kulinarnymi, sadzenie kwiatów, wyszywanie haftów, szycie ubranej dla wnucząt, naprawianie drobnych usterek - to dopiero efektywne i udane przejście na emeryturę!

  • Życie społeczne i świadome kształtowanie relacji społecznych

Człowiek na emeryturze potrzebuje kontaktu społecznego. Wiele osób, po zakończeniu kariery zawodowej, zmaga się z samotnością, zamyka się w swoich czterech ścianach i traci energię. Senior powinien więc zająć się sąsiedzkimi sprawami, musi spotykać się z przyjaciółmi, rozmawiać z rodziną. Kontakt z innymi ludźmi zachęca do wychodzenia z domu, do śledzenia nowinek gospodarczych, do aktywności i budowania relacji międzyludzkich.

  • Opieka nad wnukami

Wielu seniorów za główny cel wyznacza sobie opiekę nad młodszych pokoleniem. To dla nich cenny czas, w którym mogą przekazać wiedzę i odciążyć zapracowanych rodziców. Szukanie nowych sposobów do spędzania czasu, ale także obserwowanie dorastających maluchów to niezwykle piękna i angażująca czynność. 

Komentarze

Napisz komentarz

Lista życzeń Koszyk
Kontakt 531 955 585
[email protected]