Jak urządzić sypialnię dla seniora?

Sypialnia dla seniora, osoby starszej czy niepełnosprawnej powinna być zaplanowana w najmniejszym szczególe. Trzeba idealnie wykorzystać dostępną przestrzeń, by całość była nie tylko wygodna i przyjemna, ale (przede wszystkim) w pełni funkcjonalna. Dzięki naszym poradom będzie to banalnie proste!

Odpowiednie łóżko dla seniora - bez tego ani rusz! 

Opieka nad seniorem lub osobą niepełnosprawną, którzy nie wstają nie należy do najprostszych. Jednak idealnie dobrane łóżko dla seniora może wiele ułatwić. 

Jedną z najważniejszych kwestii będzie dobranie wysokości stelaża i materaca. Chcąc wybrać łóżko dla seniora zwróć uwagę, czy ma ono regulowany stelaż. Łóżko warto dopasować do dolegliwości. Regulowany stelaż będzie również w przypadku refluksu - z łatwością będzie można unieść wtedy głowę. A gdy dokuczać będą opuchnięte nogi, po prosty wystarczy podnieść dolną część łóżka. Takie łóżko zarówno sprawdzi się w specjalistycznych ośrodkach, jak i w domowych warunkach do opieki nad rodzicami i dziadkami. 

Dobrą praktyką jest, żeby krawędź łóżka były na jednym poziomie z kolanami osoby starszej, aby przy wstawaniu utrzymywały kąt prosty.

Równie przydatne będą również specjalne podpórki, poręcze i drabinki, które będą idealną pomocą w codziennym funkcjonowaniu. Niektóre modele będą miały je na wyposażeniu na stałe, jednak najczęściej trzeba będzie kupić je oddzielnie. 

Materac do łóżka dla seniora - na co zwrócić uwagę? 

Seniorzy - bez względu na to, czy są leżący czy nie - potrzebują bardzo dobrego materaca, który zapewni im komfort, ale też będą odpowiadać na ich bolączki i dolegliwościach. 

Nie może być on zbyt miękki - może i będzie wygodnie, ale wstawanie będzie o wiele trudniejsze. 

Na rynku istnieje kilka możliwości. 

Dobry materac dla seniora powinien być trwały i zapewniać równomierne podparcie dla całego ciała (zwłaszcza w przypadku problemów z kręgosłupem). Przyjmuje się, że najlepsze materace dla osób starszych są wykonane z pianki termoelastycznej. Dopasowują się one do całego ciała, eliminują zbędny nacisk, a także pomagają utrzymać odpowiednie krążenie. 

Niezbędne na wyposażeniu sypialni seniora powinny być pokrowce, podkłady i prześcieradła nieprzemakalne. Dostępnych jest mnóstwo modeli i wariacji - najczęściej z włóknem węgla i dodatkiem srebra. Pomagają one się zrelaksować, działa uspokajająco, a także działają bakteriobójczo i utrzymują łóżko w czystości. 

Warto również wziąć pod uwagę zakup poduszki ortopedycznej, która będzie stanowiła dobre podparcie dla odcinka szyjnego kręgosłupa i zapewni zdrowy sen oraz komfort wypoczynku. 

Osobom starszym, które większość czasu spędzają w łóżku z pewnością pomogą specjalne materace przeciwodleżynowe - zmiennociśnieniowe oraz piankowe

Ok… Mamy łóżko, mamy materac, a co z resztą? 

Meble do sypialni seniora - co koniecznie musi się w niej znaleźć? 

Obowiązkowe wydają się szafki nocne i szafki przyłóżkowe z funkcją blatu. Dzięki nim senior wszystko będzie miał pod ręką - książkę, okulary, telefon czy kasetkę z lekami. 

W sypialni najczęściej się też ubieramy i przebieramy, dlatego, projektując sypialnię, należy zapewnić swobodny dostęp do szaf i komód. Powinno znaleźć się też miejsce na krzesło, które ułatwi przebieranie, a w razie potrzeby będzie można tam odłożyć ubrania. 

Komoda będzie służyć nie tylko jako przechowalnia bielizny, biżuterii i innych fatałaszków. Można na niej postawić telewizor lub inny sprzęt grający. Dobrą alternatywą będzie zawieszenie go na ścianie. 

Kolejnym ważnym elementem wyposażenia (nie tylko) sypialni będą uchwyty. Pozwolą one zachować równowagę - nie tylko w czasie wstawania z łóżka - ale też w czasie ubierania się. Dlatego warto zamontować je zarówno przy łóżku, jak i przy szafie czy komodzie. 

Miłym dodatkiem będzie też solidne krzesło lub fotel, w którym można wygodnie odpocząć, pomyśleć czy poczytać książkę. 

Oczywiście, liczba wszystkich mebli i ich rozkład uzależniony będzie od dostępnej przestrzeni. Nestorzy nie powinni mieć problemów ze swobodnym poruszaniem się po całym pokoju. 

A co z oświetleniem? 

Najważniejszym elementem będzie tzw. światło ogólne, które umieszczone będzie centralnie na suficie. Warto zadbać wtedy o dwa włączniki - jeden przy drzwiach i jeden przy łóżku. Uchronisz tak seniora przed niepotrzebnym wstawaniem. Dodatkowo przydałaby się lampka nocna, która będzie pomocna przy wieczornej książce czy wzięciu leków. W obu przypadkach, światło powinno być raczej ciepłe i rozproszone. 



Sypialnia to nie tylko meble i oświetlenie

Oczywiście, wszystkie sprzęty są tu niezmiernie istotne. Jednak by senior czuł się w sypialni naprawdę komfortowo, należy zadbać też o całość wystroju. 

Na ścianach sprawdzą się ciepłe, jasne kolory. Warto też zatroszczyć się o zdjęcia dzieci, wnuków czy te z młodości. Podłogę można pokryć wykładziną z krótkim, miękkim włosiem lub przytwierdzić na stałe dywan - nie może się przesuwać, by nie stwarzać ryzyka urazu. 

Aranżacja sypialni dla seniora nie musi być trudnym wyzwaniem - wystarczy, że będziesz stosować się do naszych wskazówek. 

ZOBACZ TAKŻE: 

Łazienka dla seniora - jak zaplanować komfortową przestrzeń?

Codzienne wyzwania seniorów - jak sobie z nimi radzić?

7 tajemnic życia szczęśliwego seniora - poznaj je wszystkie

Komentarze

Napisz komentarz

Lista życzeń Koszyk
Kontakt 531 955 585
[email protected]