Jak powinna wyglądać dieta dla seniora?

Odpowiednio dobrana dieta dla seniora powinna zaspokajać nie tylko zapotrzebowanie energetyczne, ale też specyficzne potrzeby, które pojawiają się wraz z wiekiem. Co musi zawierać dieta dla osób starszych? Jakie produkty dodać, a czego unikać? Przeczytaj nasz tekst do końca, a wszystkiego się dowiesz! 

Nawet, jeśli po skończeniu 60 lat, wciąż cieszysz się świetną formą i kondycją, musisz wiedzieć, że w Twoim ciele dzieje się naprawdę wiele. Zachodzą w nim procesy, z którymi trzeba się liczyć. Odpowiadają one za nowe potrzeby, które wpływać będą również na dotychczasowe nawyki żywieniowe i kulinarne przyzwyczajenia. 

Cukiereczki, ciasteczka… Dlaczego utrzymanie prawidłowej masy ciała jest tak ważne? 

Powiedzmy sobie jasno - zapotrzebowanie kaloryczne seniorów jest zdecydowanie mniejsze. Nieco wolniejszy metabolizm, zmiana stylu życia na bardziej siedzący (najczęściej), mniejsza aktywność fizyczna - to wszystko sprawia, że osoby starsze mają skłonności do tycia i nadwagi. 

Właśnie dlatego konieczne są zmiana nawyków żywieniowych, regularne kontrolowanie wagi, a także odpowiedni dobór składników odżywczych. 

Otyłość w wieku senioralnym może prowadzić do wielu chorób i przewlekłych schorzeń, takich jak: 

zawały i inne choroby serca oraz układu krążenia,

udary,

żylaki,

nowotwory,

cukrzyca typu II.

Co ważne, wraz z wiekiem spada także wytrzymałość naszych stawów, dlatego dodatkowe kilogramy nie są wskazane, ponieważ mogą one przyczyniać się do rozwoju choroby zwyrodnieniowej

Cukiereczki i poukrywane w wielu zakamarkach ciasteczka powinny być zamienione na domowe desery zrobione na bazie jogurtu naturalnego i owoców.

O tym szerzej za chwilę… 

jak powinna wyglądać dieta dla seniora

Jak powinna wyglądać prawidłowa dieta u seniorów?

Komponując codzienny jadłospis dla osoby starszej, należy pamiętać o kilku zasadach, które pomogą zadbać o jej specyficzne potrzeby

LEKKOSTRAWNE POSIŁKI

Dieta dla seniorów powinna bazować na naturalnych, nieprzetworzonych produktach. Mniej enzymów trawiennych i słabsza perystaltyka jelit - niestety - może prowadzić do przykrych zaparć.

OGRANICZENIE CUKRU I SŁODZENIA

Tutaj niezwykle istotna jest świadomość i czytanie etykiet. W wielu produktach - głównie w tych wysoko przetworzonych - jest naprawdę mnóstwo cukru, a nie mówimy tutaj o słodyczach. 

ZREZYGNUJ ZE SMAŻENIA

Tak drastyczna obróbka termiczna sprawia, że produkty stają się bardziej ubogie w witaminy, a dodatkowo wydzielają się substancje toksycznie. Lepiej postawić na gotowanie, duszenie lub pieczenie. 

DZIENNY BILANS KALORYCZNY

Każdy z nas ma inne zapotrzebowanie energetyczne, dlatego należy indywidualnie go dobierać, biorąc pod uwagę wiek, aktywność fizyczną i prowadzony styl życia. Dobrą praktyką będzie w tym przypadku konsultacja z dietetykiem, który odpowiednio Cię poprowadzi. 

PAMIĘTAJ O BŁONNIKU

W normach żywieniowych przyjęto, że osoby po 66. roku życia powinny przyjmować około 20 g błonnika dziennie. Konkretne wartości warto dostosować do możliwości i indywidualnej tolerancji, jak również do wskazówek lekarskich.  

Dieta dla seniora - jakie produkty warto jeść, a z czego zrezygnować?

Nie można jednoznacznie i kategorycznie określić, jak dokładnie powinna wyglądać dieta dla osób starszych. Wiele zależeć będzie od stanu zdrowia, indywidualnych potrzeb i kulinarnych upodobań. Mimo wszystko ramy zdrowego odżywiania są niezmienne: 

produkty zbożowe - zwłaszcza pełnoziarniste

świeże owoce i warzywa

chude mięso

ryby

oleje roślinne

orzechy

rośliny strączkowe

Chcąc poprawić sobie smak potraw, nie używaj zbyt dużo soli. Lepiej wybrać zioła, które mają także wiele cennych składników.

Odradza się spożywanie wysoko przetworzonych produktów, słodkich napojów, alkoholu słonych przekąsek czy fast-foodów.

Jednym z najczęściej popełnianych błędów jest nadmierne spożywanie tłuszczów zwierzęcych, węglowodanów prostych, jak również picie zbyt małej ilości wody. 

Kilka rad dla opiekunów osób starszych

Na koniec mamy jeszcze kilka rad dla opiekunów osób starszych (seniorzy też powinni z nich korzystać!). 

  1. Zadbaj, by senior w ciągu dnia jadł 4-5 posiłków. Dzięki temu żołądek nie będzie obciążony i pozwoli to uniknąć gwałtownych spadkom poziomu cukru.

  1. Urozmaicaj i bilansuj dietę, by pokryć zapotrzebowanie na składniki odżywcze, witaminy i minerały..

  1. Dbaj, by posiłki były apetycznie podane (najlepiej na mniejszych talerzach), smaczne i kolorowe - pomoże to pobudzić zaburzone łaknienie.

  1. Zapewnij miłą atmosferę podczas posiłku i nie zmuszaj seniora do jedzenia. 

  1. Nie pozwól, by osoba starsza rezygnowała z posiłków - regularność jest niezwykle ważna.



BIBLIOGRAFIA: 

NCEZ, Piramida Zdrowego Żywienia i Aktywności Fizycznej dla osób starszych, https://ncez.pzh.gov.pl/seniorzy/piramida-zdrowego-zywienia-i-aktywnosci-fizycznej-dla-osob-w-wieku-starszym-2/ [dostęp: 24.01.2021]

ZOBACZ TAKŻE: 

Joga dla seniorów - zobacz, dlaczego warto!

7 tajemnic szczęśliwego życia seniora

Komentarze

Napisz komentarz

Lista życzeń Koszyk
Kontakt 531 955 585
[email protected]