Jak chronić swoje dane w Internecie?

Jak chronić swoje dane w Internecie?

Nowoczesny senior swobodnie porusza się w przestrzeni wirtualnej. Ma pocztę e- mail i korzysta z internetowego konta bankowego. Robi w sieci zakupy i za pomocą wyszukiwarek znajduje dla siebie ciekawe informacje. Ma także konto na portalu społecznościowym. Ale tak jak w realnym życiu, tak tutaj w wirtualnej rzeczywistości można paść ofiarą oszustów. Dlatego dziś wpis o tym, jak w miarę możliwości chronić swoje dane w Internecie.

Anna dostaje wiadomość na Facebooku od swojej bliskiej znajomej. Ta prosi ją o pożyczkę na kilka tysięcy złotych. Na szczęście kobieta jest czujna i wykonuje telefon do swojej znajomej. Okazuje się, że ta nic nie wie o wiadomości, a cała sytuacja jest co najmniej zaskakująca. Ktoś włamał się na jej konto i próbował wyłudzić pieniądze od znajomych. Inna sytuacja: pracownik dostaje pilną wiadomość od swojego szefa, ten pyta w niej wprost: „czy zrobiłeś przelew? Przyślij mi potwierdzenie”. Pracownik szybko wykonuje polecenie, a pieniądze trafiają na konto oszusta. To nie są odosobnione przypadki. Coraz częściej użytkownicy internetu padają ofiarami oszustów. Dlatego weźmiemy pod lupę Facebook, przyjrzymy się swojej skrzynce e-mail i podpowiemy jak bezpiecznie logować się na swoje konto bankowe.

Facebook- kopalnia danych

Facebook przetwarza ogromną ilość informacji o nas. Dlatego warto zadbać o podstawowe ustawienia na tym portalu. Wchodząc w „Ustawienia konta”, a potem wybierając „Bezpieczeństwo i logowanie”, można wprowadzić wiele istotnych zmian, które pomogą chronić nasze konto. Warto zacząć od konfiguracji dodatkowych zabezpieczeń i włączyć powiadomienia o nierozpoznanych logowaniach (wówczas dostaniemy na maila informacje o próbie zalogowania na nasze konto z nieznanego nam urządzenia), a także wybrać kilku znajomych, którzy pomogą nam w przypadku utraty konta. Tak to wygląda na twoim profilu:

Nasze dane wykorzystywane są także przez aplikacje, które podpięte są do konta FB. Warto sprawdzić, czy wszystkie są nam potrzebne i usunąć te, których nie używamy. Ich lista znajduje się w zakładce „aplikacje i witryny”. Aby się do niej dostać trzeba wejść w ustawienia, a potem w liście po lewej stronie wejść w „aplikacje i witryny”.

jak chronić dane na FB?

Warto także wejść w zakładkę „Prywatność” i tam też dokonać kilku zmian. Możesz zmienić m.in. dostępność do listy znajomych. Dzięki temu inni użytkownicy i aplikacje nie dowiedzą się, kto jest twoim znajomym. Możesz także zmienić ustawienia odnośnie do widoczności Twojego nr telefonu i adresu e-mail, w taki sposób, by te informacje były widoczne tylko dla Ciebie.

Priorytetem jest ustalenie odpowiednio silnego hasła. Powinno się składać z kombinacji cyfr, liter małych dużych i znaków specjalnych, np. skjhUSNWQY76&. Najlepiej wprowadzić także dodatkowe zabezpieczenie i wprowadzić uwierzytelnienie dwuskładnikowe. Po wprowadzeniu hasła, system wysyła dodatkowo sms unikalny kod, który trzeba wprowadzić, by się zalogować.

Internetowe konta bankowe- żerowisko oszustów

Banki od lat przestrzegają przed cyberatakami. Na stronie www.bankomania.pko.bp czytamy, że jedną z niebezpiecznych metod stosowanych przez oszustów jest m.in. infekowanie komputerów złośliwym oprogramowaniem. By uniknąć ataków, trzeba odpowiednio zabezpieczyć komputer i nie instalować na nim programów niewiadomego pochodzenia. Trzeba korzystać wyłącznie z oprogramowania pochodzącego z legalnych źródeł i aktualizować je zgodnie z zaleceniami producentów. Istotne jest również posiadanie programów antywirusowych.

Jak bezpiecznie zalogować się do banku online?

  • Sprawdź dokładnie adres internetowy w sieci znajdują się fałszywe strony banków, które są łudząco podobne do tych prawdziwych. Dlatego zawsze trzeba sprawdzić adres strony internetowej, którą odwiedzasz. Pamiętaj, by zaczynał się od „hppts” i by znalazła się tam zielona kłódka, która sygnalizuje, że strona jest bezpieczna.
  • Nie instaluj nic pochopnie na swoim komputerze- należy pamiętać, że bank nigdy nie prosi o zainstalowanie na komputerze bądź smartfonie dodatkowego oprogramowania czy aplikacji.
  • Sprawdzaj dane transakcji- przed wykonaniem transakcji sprawdź, czy dane się zgadzają. Złośliwe oprogramowanie może zamienić numer konta, na które chcemy przelać pieniądze. Jeśli dostajesz kody autoryzacyjne sms, sprawdź, czy treść wiadomości sms zgadza się z tym, co widzisz na ekranie komputera.

Podejrzane maile- uważaj w co klikasz

Oszuści, którzy próbują wyłudzić pieniądze od internautów, próbują także sztuczek z wiadomościami e-mail. Zachowaj ostrożność, kiedy w twojej skrzynce pojawi się mail wraz z linkiem z prośbą o natychmiastowe zalogowanie się do banku i dokonania płatności. Nie odpowiadaj na tego typu wiadomości, a także nie korzystaj z umieszczonych w nich linków.

Oszuści znajdują coraz to nowsze sposoby na pozyskiwanie danych. Dlatego konieczna jest nieustanna edukacja w tym obszarze. Warto zaglądać na takie strony jak www.niebezpiecznik.pl. Tutaj pisaliśmy o fałszywych sklepach internetowych, które powstają tylko w jednym celu- aby wyłudzić pieniądze.

Warto zachować ostrożność i cieszyć się zakupami przez internet. Żeby internet przeglądało się jeszcze swobodniej można użyć do tego nakładki powiększającej na ekran, którą można znaleźć tutaj.

Komentarze

Napisz komentarz

Lista życzeń Koszyk
Kontakt 531 955 585
[email protected]