Kupujesz w Internecie? Uważaj na fikcyjne sklepy

Kupujesz w Internecie? Uważaj na fikcyjne sklepy!

Zakupy w internecie są czystą przyjemnością. Przemawia za nimi wygoda i często konkurencyjne ceny w porównaniu ze sklepami stacjonarnymi. Niestety w sieci również można trafić na fałszywych sprzedawców. Jak ich rozpoznać i nie dać się oszukać?

Fałszywe sklepy internetowe zazwyczaj działają według tego samego schematu. Najpierw przygotowują stronę internetową i swoją ofertę. Kiedy ta jest już gotowa, muszą jeszcze zadbać o pozytywne komentarze. Skąd je wziąć? Nic prostszego. W internecie można takie zadania zlecić studentom czy uczniom, którzy za niewielkie pieniądze zamienią się w zadowolonego z zakupów Stanisława, Annę czy Magdę i napiszą szereg pozytywnych opinii wszędzie, gdzie się da, m.in. na różnego rodzaju forach czy portalach społecznościowych. Kiedy potencjalny klient będzie szukał opinii o danym sklepie, znajdzie informacje o tym, że sklep jest godny zaufania, a towar wysyłany w terminie. Gdy czujność zostanie uśpiona, klienci spokojnie zrobią zakupy, zapłacą za nie, a zakupionego towaru nigdy nie dostaną. Policja często ma problem z ustaleniem oszustów, ponieważ bankowe konto, na które wpływają pieniądze z zamówień, założone jest na słupa. Kiedy w internecie o oszustwie zrobi się głośno, po sklepie nie ma już śladu. Na szczęście oszustów można nauczyć się rozpoznawać.

Brak danych na stronie internetowej

Profesjonalny sklep internetowy zamieszcza na swojej stronie dane firmy. Na stronie www znajdziemy numery: NIP, REGON, imię i nazwisko właściciela, a także adres firmy, pod którym jest zarejestrowana. Firmę można sprawdzić także w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej w bardzo prosty sposób. Wystarczy wejść na stronę CEIDG i znaleźć interesującą nas firmę po wpisaniu numeru NIP, REGON, czy nazwiska właściciela. Poniżej pokazujemy, jak to wygląda na przykładzie naszej firmy.

Na stronie CEIDG znajduje się formularz do wypełnienia. Wystarczy wypełnić tylko jedno pole, by wyświetlić dane o firmie:

formularz CIDG

Jeśli firma istnieje, powinny wyświetlić się wyniki. W naszym przypadku wygląda to tak:

Dane CEIDG

Jak widzicie, wszystkie informacje o naszej firmie widnieją w Internecie i każdy ma do nich dostęp co oznacza, że nie mamy niczego do ukrycia:)

Brak kontaktu telefonicznego i mailowego

Za brakiem danych idzie także brak kontaktu ze sklepem. Nawet jeśli na stronie widnieje jakiś numer telefonu, to i tak po drugiej stronie nikt go nie odbiera. Natomiast wysyłanie wiadomości e-mail nie spotyka się z żadną odpowiedzią. Profesjonalny sklep dba o obsługę klientów, gdyż wie, że tylko w ten sposób zbuduje zaufanie i nawiąże  z nimi więź. Najczęściej zatrudnia się osobę, która odpowiada za prawidłową realizację zamówień i kontakt z klientami. Sklepy wręcz zachęcają do kontaktu z firmą. Kiedy brakuje tego elementu, powinniśmy być zaniepokojeni. Nasz sklep stawia na transparentność, więc pokazujemy wszystkie nasze dane tutaj.

Niezrozumiały regulamin

Fałszywe firmy, które zostały założone tylko w jednym celu – aby wyłudzić pieniądze od internautów, mają zawiły i niezrozumiały regulamin, w którym na dodatek na próżno szukać danych firmy. Dodatkowo w dokumencie, który reguluje sposób dokonywania transakcji, wpisuje się długi czas oczekiwania na dostawę np. 14 dni. W ten sposób opóźnia się czas reakcji oszukanych internautów i zgłoszenie sprawy na policję.

Zbyt niskie ceny i brak opcji wysyłki za pobraniem

Nie oszukujmy się. Za dobry towar płaci się więcej. Promocje kuszą każdego, ale jeśli cena jest nieproporcjonalnie niska, powinna wzbudzić podejrzenia. Ponadto w fałszywym sklepie będziemy mieli tylko jedną metodę płatności – przelew bezpośrednio na konto. Nie znajdziemy opcji wysyłki za pobraniem albo będzie ona dostępna, tylko z bardzo wysoką stawką, tak że nie będzie się opłacało z niej skorzystać.

Brak certyfikatów potwierdzających wiarygodność

I wreszcie profesjonalny sklep dba o swoich klientów i potwierdza swoją wiarygodność certyfikatami np. „Trused Shops” lub „Rzetelna Firma”. Dba także o nasze dane, które wpisujemy do formularza zamówienia, zabezpieczając je certyfikatem SSL. Można w łatwy sposób sprawdzić, czy sklep chroni nasze dane. Wystarczy, że przy adresie strony, który zaczyna się od „https;//” znajdziemy zieloną kłódkę. Ale o tym, jak chronić swoje dane w Internecie napiszemy innym razem.

Komentarze

Napisz komentarz

Lista życzeń Koszyk
Kontakt 531 955 585
[email protected]