Zdrowa starość? To możliwe. 7 sposobów, które musisz poznać!

Badania i statystyki pokazują jasno, że żyjemy coraz dłużej. Lekarze i naukowcy wciąż dociekają, co tak naprawdę jest tego przyczyną. A Ty zastanawiasz się, co zrobić, żeby długo żyć? Jak do tej pory udało się ustalić kilka kluczowych kwestii i właśnie dziś nieco o nich opowiemy. Zdradzamy przepis na zdrową starość i długie życie - kilka sposobów może Ci się wydać zaskakujących…

Średnia długość życia w Polsce - żyjemy o wiele dłużej! 

Według danych GUS z 2020 roku średnia oczekiwana długość życia w Polsce to około 77 lat. Przeciętna długość życia kobiet to 81 lat, a mężczyzn 73. 

Jeszcze w 1990 roku było to odpowiednio: 75 i 66 lat, co oznacza, że w ciągu 30 lat nasze życie wydłużyło się o około 6-7 lat. To ogromny skok! 

Wiąże się to z poprawą warunków życia, skokiem cywilizacyjnym i technologicznym czy lepszą wiedzą medyczną i lepszy dostęp do leków. 

Długie życie i zdrowie seniora - nie tylko geny się liczą! 

W każdej rodzinie znajdzie się osoba, która mimo bardzo podeszłego wieku cieszy się dobrym zdrowiem i każdego dnia jest w świetnej formie. 

Dlaczego tak się dzieje? Czy są jakieś sposoby na długowieczność, o których powszechnie nie wiadomo?

Jak to zwykle bywa, także na temat starości i starzenia się krąży w naszym społeczeństwie wiele (często niebezpiecznych) mitów

Jeden z nich to przekonanie, że zarówno długość życia, jak i to, czy będziemy zdrowi na starość zależy przede wszystkim od genów. 

Potwierdzone badaniami fakty są jednak takie, że wpływ genów jest o wiele mniejszy niż się powszechnie przypuszcza. Jest to bowiem jedynie 25%. Reszta to czynniki związane z naszym stylem życia. 

Chcesz zachować zdrowie na starość? Zadbaj o to już dziś! 

Nie wiemy, czy będzie to dla Ciebie zaskoczeniem, jednak według ekspertów, wśród 10 najważniejszych czynników, które wpływają na długość życia i cały proces starzenia się, są te związane z bardzo szeroko pojętym dobrostanem i zdrowiem psychicznym seniorów

Pierwsze miejsce zajmuje integracja i aktywność społeczna, a drugie - bliskie relacje międzyludzkie. W dużej mierze chodzi o relacje rodzinne, przyjaźnie i znajomości - także te sąsiedzkie. 

Na kolejnych miejscach plasują się kolejno: 

rzucenie palenia

brak nałogów

szczepienie przeciwko grypie

profilaktyka i rehabilitacja kardiologiczna (wiele osób w tym wieku ma choroby układu sercowo naczyniowego)

aktywność fizyczna

prawidłowa masa ciała i szczupła sylwetka

utrzymywanie właściwego ciśnienia tętniczego

oddychanie czystym powietrzem - oczyszczacze i nawilżacze powietrza będą tu ogromną pomocą! 

Bardzo ważne jest to, że na zdecydowaną większość z tych czynników wpływ mamy MY sami. A to oznacza, że na długie życie i zdrową starość MY sami możemy zapracować. 

Eksperci i badacze podkreślają, że NIGDY nie jest za późno na zmianę nawyków, diety i stylu życia

Co zrobić, żeby długo żyć i zdrowo się zestarzeć? 

Jeśli zastanawiasz się, jakie dokładnie zmiany wprowadzić do swojego codziennego życia, by zapewnić sobie doskonałą formę na lata, koniecznie zajrzyj na stronę Narodowego Centrum Edukacji Żywieniowej. Znajdziesz tam Piramidę Zdrowego Żywienia i Aktywności Fizycznej, która szczegółowo określa wytyczne odnośnie diety dla seniora i odpowiednio dobranych ćwiczeń. 



Piramidzie towarzyszy ponad 20 zaleceń - oto kilka najbardziej istotnych

Bądź codziennie aktywny fizycznie i umysłowo. Angażuj się w społecznie

Nie żyj w izolacji - dbaj o dobre kontakty rodzinne i towarzyskie

Jedz regularnie: najlepiej  5-6 posiłków co 2-3 godziny. 

Ogranicz spożycie czerwonego mięsa i wysoko przetworzonych produktów.

Cukier i słodycze zastąp owocami i orzechami.

Warzywa i owoce powinny stanowić co najmniej połowę tego, co jesz.

Pamiętaj o codziennej suplementacji witaminy D (2000 jednostek).

A Wy macie swoje pomysły i sprawdzone patenty na to, żeby przez długie lata cieszyć się zdrowiem i tryskać humorem każdego dnia? Podzielcie się nimi w komentarzach!

Komentarze

Napisz komentarz

Lista życzeń Koszyk
Kontakt 531 955 585
[email protected]