Rehabilitacja po COVID-19. Wszystko, co musisz wiedzieć!

Narodowy Fundusz Zdrowia przygotował kompleksowy program rehabilitacji dla osób po chorobie Covid 19. Ile potrwa? Komu przysługuje? Na jaką opiekę i wsparcie mogą liczyć pacjenci? Kto za to wszystko zapłaci? Gdzie może odbywać się taka rehabilitacja po covid 19? To tylko niektóre pytania, na które znajdziesz odpowiedzi w naszym artykule.

Dlaczego rehabilitacja po COVID 19 jest tak ważna?

Mało się o tym mówi publicznie, jednak statystycznie aż 1 na 3 osoby ma powikłania po przebytej chorobie COVID-19.

Najczęściej są to głównie: zmniejszona sprawność oddechowa, osłabienie fizyczne i słabsza odporność czy bóle mięśni i stawów. Co bardzo ważne, choroba ma też wpływ na naszą kondycję psychiczną (pojawiają się stany lękowe i depresyjne).

Wszystkie te dolegliwości ograniczają życie prywatne, społeczne i zawodowe. Chcąc wrócić do "normalności" w tym trudnym czasie, warto skorzystać z rozwiązań proponowanych przez NFZ.

Rehabilitacja po COVID 19 - na czym polega?

Rehabilitacja dla ozdrowieńców po COVID 19 ma na celu zniwelowanie niebezpiecznych skutków choroby, a także zespołu pocovidowego, by mogli wróć jak najszybciej do pełni sił i aktywności.

Program rehabilitacji powinien być indywidualnie ustalony z konkretnym pacjentem. W wytycznych i propozycjach NFZ znaleźć można m.in. następujące zabiegi i działania:

  • kinezyterapia (trening wytrzymałościowy, ćwiczenia oddechowe i efektywnego kaszlu, trening ogólnorozwojowy

  • inhalacje

  • hydroterapia

  • balneoterapia

  • masaż

  • treningi relaksacyjne

  • rehabilitacja schorzeń współistniejących

  • zbalansowana dieta dobrana do potrzeb

  • promocja i edukacja zdrowotna (tak jak my staramy się czynić na naszym blogu!)

W ramach programu rehabilitacji każdy pacjent ma prawo do konsultacji i profesjonalnej opieki psychologicznej.

Oczywiście, przed startem rehabilitacji przeprowadzone zostaną wszystkie potrzebne badania diagnostyczne wymagane do stworzenia indywidualnie dobranego programu dla każdego pacjenta.

W trakcie programu pacjent będzie przyjmować wskazane leki i wyroby medyczne, które pomogą uzyskać jak najlepsze rezultaty.

Jakie korzyści przyniesie indywidualnie dobrana rehabilitacja po COVID 19?

Rehabilitacja pozytywnie wpłynie na wszystkie wymienione wcześniej aspekty życia. Dzięki niej szybciej powrócą do pełni sił i sprawności.

Co ważne, znacząco poprawią swoją sprawność oddechową, zwiększą tolerancję i wydajność wysiłkową czy krążeniową. Rehabilitacja przyniesie pozytywne skutki związane z kondycją psychiczną.

Ile trwa rehabilitacja po COVID 19?

Osoby uczestniczące programu rehabilitacji pocovidowej mają zagwarantowane 2 do 6 tygodni kompleksowej opieki. Do programu można dołączyć nawet 12 miesięcy po zakończeniu leczenia związanego z COVID 19.

Rehabilitacja po COVID 19. Komu przysługuje?

W programie rehabilitacyjnym po przebytej chorobie COVID 19 mogą uczestniczyć ozdrowieńcy na podstawie skierowania wystawionego przez lekarza.

Pacjenci, którzy zakwalifikowani zostali do programu, mogą w nim uczestniczyć do 12 miesięcy od zakończenia leczenia na COVID 19.

Kto kieruje na rehabilitację?

Przepustką do uczestnictwa w programie rehabilitacji jest skierowanie wydane przez lekarza. Będzie ono wystawione na podstawie wyników badań:

badanie obrazowe RTG lub rezonans magnetyczny lub tomografia klatki piersiowej ze szczegółowym opisem wykonane w trakcie leczenia lub po zakończeniu leczenia ostrej fazy

aktualna morfologia i CRP

aktualne badanie EKG

dostępna inna dokumentacja medyczna dotycząca leczenia COVID 19 i/lub objawów pocovidowych

Wszystkie wyniki badań (z wyjątkiem EKG) lekarz dołącza do skierowania.

Gdzie będzie odbywać się rehabilitacja?

Pierwotnie rehabilitacja pocovidowa miała być realizowana w trybie stacjonarnym i w leczeniu uzdrowiskowym w konkretnych placówkach medycznych.

Obecnie dostęp do rehabilitacji będzie jeszcze łatwiejszy. Dzięki rozszerzeniu programu rehabilitacja może odbywać się także w gabinecie fizjoterapii, świadczącego usługi rehabilitacji leczniczej.

Co ważne, ozdrowieńcy, którzy mają problemy z poruszaniem się lub nie mogą samodzielnie chodzić - w tym także seniorzy - skorzystają z rehabilitacji dzięki wprowadzonym wizytom domowym.

Zarówno w przypadku gabinetów fizjoterapii, jak i wizyt domowych pacjenci kierowani na rehabilitację muszą spełniać określone warunki, uprawniające ich do skorzystania z programu.

Jakie placówki medyczne świadczą rehabilitację po COVID 19?

Program rehabilitacji po chorobie COVID 19 realizowany jest w ponad 100 miejscach w całym kraju (bez gabinetów fizjoterapii).

Placówki medyczne świadczą rehabilitację pocovidową:

mają podpisaną umowę z NFZ na realizację świadczeń z zakresu rehabilitacji leczniczej (zarówno w trybie stacjonarnym, jak i uzdrowiskowym)
są wpisane do wykazu podmiotów udzielających świadczeń pocovidowych.

Lista placówek z podziałem na województwa znajduje się TUTAJ.

Jak poznać, że rehabilitacja przynosi efekty?

W czasie leczenia pacjent jest pod stałym nadzorem oraz opieką lekarską i pielęgniarską. Personel stale monitoruje stan i kontroluje postępy w powrocie do zdrowia.

Monitorowanie rehabilitacji po chorobie COVID 19 polega m.in. na

ocenie funkcjonowania pacjenta według skali PCFS wraz z całą dokumentacją, która zostanie przeprowadzona co najmniej trzykrotnie (w czasie przyjęcia, mniej więcej w połowie pobytu oraz przed zakończeniem leczenia

ocenie dolegliwości utrzymujących się po przebytej chorobie COVID 19 (skala 1-10)

O tym, czy efekty rehabilitacji po chorobie covid będą zadowalające, a pacjent wraca do pełni sił, decydować będzie porównanie wyników badań i przeprowadzonych testów na każdym etapie leczenia.

Będą to chociażby:

testy wysiłkowy z oceną tolerancji

nasilenie duszności w skali nMRC

ocena stanu odżywiania według BMI, skali NRS 2002 lub SGA

ocena stopnia wydolności serca

badanie spirometryczne

badania obrazowe rtg

ocena funkcjonalna.

Dzięki rehabilitacji pacjenci znaczącą poprawią swoją sprawność oddechową, dzięki czemu łatwiej będzie też "uzdrowić" inne dolegliwości - także ich kondycję psychiczną.

Rehabilitacja po Covid 19 - ile kosztuje i kto za nią zapłaci?

Przyjęta przez Narodowy Fundusz Zdrowia stawka dzienna za każdą osobę w trakcie rehabilitacji pocovidowej wynosi 188 PLN. Cała kwota zostanie pokryta przez Narodowy Fundusz Zdrowia ze środków budżetu państwa oraz specjalnego Funduszu Przeciwdziałania COVID-19.

Jak wspomóc się także po zakończeniu rehabilitacji?

Odzyskanie pełnej sprawności będzie możliwe, jeśli działania zwiększające wydolność wysiłkową czy sprawność oddechową będą kontynuowane dalej po zakończeniu rehabilitacji po COVID 19.

Od zakończenia leczenia związanego z rehabilitacją osoby uczestniczące w programie powinny samodzielnie zadbać o swój stan zdrowia, by dodatkowo poprawić efekty lecznicze całego programu. Dzięki temu dodatkowo zwiększą wydolność wysiłkową i szybciej powrócą do dawnych aktywności.

Kompleksowy program rehabilitacji przygotowany przez Narodowy Fundusz Zdrowia "uzbroi" każdego także w mnóstwo praktycznych wskazówek, które mu to ułatwią. Oprócz tego wszyscy dostaną plany i zestawy ćwiczeń do samodzielnego wykonania w domu. Pomogą one dostosować zarówno skalę trudności, jak i intensywność do możliwości organizmu.

Jesteśmy świadomi, że seniorzy nie zawsze będą na bieżąco ze wszystkimi - choćby najważniejszymi - informacjami dotyczącymi ich zdrowia czy codziennego życia, dlatego mamy ogromną prośbę - udostępnij ten wpis w swoich mediach społecznościowych. Niech wieść się niesie jak najdalej, by każdy mógł skorzystać ze świadczeń, jakie mu przysługują!

PRZECZYTAJ JESZCZE:

Komentarze

Napisz komentarz

Lista życzeń Koszyk
Kontakt 531 955 585
[email protected]