Odkryj tajniki już teraz! Jak wybrać i prawidłowo założyć ortezę lub stabilizator?

To, jak prawidłowo założyć ortezę, zależy przede wszystkim od jej rodzaju. Pamiętaj, że w przypadku kontuzji czy leczenia pooperacyjnego ułożeniem i dopasowaniem ortezy w pierwszej kolejności powinien zająć się specjalista, np. lekarz ortopeda albo fizjoterapeuta. W naszym artykule znajdziesz wskazówki, które pomogą Ci właściwie nosić stabilizator barku, ramienia, kolana i stawu skokowego, czyli najpopularniejsze ortezy stosowane do leczenia i profilaktyki urazów.

Kiedy stosuje się ortezę?

   Ortezy i stabilizatory zazwyczaj nosi się w przypadku przeciążenia mięśni, leczenia po zabiegach chirurgicznych, nadwerężenia czy naderwaniach więzadeł oraz zwichnięciach. Poza tym stosuje się je w przypadku leczenia różnych stanów zapalnych oraz chorób reumatologicznych. Stabilizator ma za zadanie ograniczyć ruchomość chorej kończyny i utrzymać ją w pozycji anatomicznej, co zmniejsza ból i obrzęki, a także przyspiesza powrót do zdrowia.

Różnego rodzaju stabilizatory stosują również sportowcy czy osoby wykonujące ciężką pracę fizyczną – zwłaszcza po przebytych urazach. Taki zabieg znacznie zmniejsza ryzyko ponownej kontuzji osłabionych struktur anatomicznych.

Jak zakładać ortezę barku i ramienia?

   W zależności od rodzaju i rozległości urazu lekarz może Ci zalecić sztywną, półsztywną albo miękką ortezę. Stabilizator na bark i ramię zakłada się na chorą kończynę i najczęściej reguluje jej położenie przy pomocy rzepów i zacisków. Pamiętaj, że ustawianie ortezy w inny sposób niż zalecił lekarz, może prowadzić do odnowienia kontuzji i znacznie przedłuża proces rehabilitacji. Większość modeli została tak skonstruowana, że bez problemu założysz je samodzielnie. Jeśli jednak na początku leczenia sprawia Ci to kłopot, poproś o pomoc kogoś bliskiego.

   A jak nałożyć ortezę na łokieć albo nadgarstek? W zależności od modelu wymaga to albo rozpięcia pasów, wsunięcia kończyny/dłoni w środek stabilizatora, a następnie zapięcia ortezy, albo po prostu wsunięcia opaski na rękę.

Jak założyć ortezę na kolano?

   Jeśli chcesz prawidłowo założyć ortezę na kolano, usiądź wygodnie i zegnij nogę pod kątek ok. 30° (to zalecenie nie dotyczy tzw. ortez zegarowych stawu kolanowego – je nakłada się na wyprostowaną nogę). Nakładaj ją obiema rękami, dzięki czemu uzyskasz równomierny stopień kompresji. Nie zaciskaj rzepów i pasków za mocno – wystarczy, jeśli stabilizator nie przesuwa się po ciele. Jeśli po jakimś czasie odczujesz pulsowanie w obrębie zaczepów, zmniejsz stopień ich napięcia.

   A jak ustawić o ortezę z zegarem na kolano, którą lekarze czasami zalecają po operacjach? Zawsze tak, jak polecił lekarz. Jeśli masz wskazanie, że stabilizator należy zablokować w wyproście (kąt 0°), to tego się trzymaj. Nigdy nie zmieniaj samodzielnie kąta zgięcia!

   Ortezę na kolano należy nosić na gołym ciele, neoprenowych pończochach lub bezszwowej bieliźnie termicznej – nie na rajstopach albo legginsach, a tym bardziej odzieży wierzchniej. Najlepiej też zakładać ją rano, zanim dolna kończyna zacznie puchnąć z powodu chodzenia i ruchu. Nigdy nie nakładaj też uszkodzonej ortezy!

Zakładanie ortezy na staw skokowy (kostkę)

   Ortezę na stopę zakłada się na podobnej zasadzie, co stabilizator na kolano. Jeśli ma rozpinane pasy, należy po prostu wszystkie je rozpiąć, włożyć stopę pomiędzy i dopasować stopień nacisku. Stabilizator w formie „skarpetki” nakładaj na gołe ciało za pomocą dwóch rąk.

O czym należy pamiętać przed założeniem ortezy?

   Najważniejsza sprawa, o której musisz pamiętać przed założeniem stabilizatora, to to, że zalecenie do jego noszenia powinien wydać specjalista. To lekarz albo fizjoterapeuta dobierze odpowiedni rodzaj ortezy, a także udzieli Ci konkretnych wskazówek co do sposobu jej zakładania oraz czasu stosowania.

   Jeśli już otrzymasz wskazanie do noszenia ortezy od lekarza, upewnij się, że kupujesz wyrób medyczny, tylko taki bowiem spełni naprawdę swoją rolę. Dobierz także właściwy rozmiar – pomocy na pewno udzielą Ci pracownicy sklepu ze sprzętem rehabilitacyjnym. Jeśli kupujesz ortezę przez Internet, dokonaj odpowiednich pomiarów kończyn (stosowne informacje znajdziesz w opisie produktu lub instrukcji).

O AUTORZE

Kamila Walczak

mgr fizjoterapii, Uniwersytet Medyczny w Łodzi Specjalista ds. Fizjoterapii

Kamila to Fizjoterapeutka z wieloletnim doświadczeniem, pasjonująca się opieką nad osobami starszymi, w naszym sklepie znalazła nową przestrzeń do dzielenia się wiedzą. Jej praktyczna ekspertyza i głębokie zrozumienie potrzeb seniorów czynią ją idealnym autorem naszych wpisów. W swoich tekstach łączy profesjonalną wiedzę z empatią, oferując cenne porady dotyczące zdrowia, aktywności fizycznej oraz wygodnych rozwiązań dla osób starszych. To specjalistka, której artykuły są nie tylko pouczające, ale też inspirujące i pełne wsparcia dla seniorów i ich opiekunów.

Komentarze

Napisz komentarz

Lista życzeń Koszyk
Kontakt 531 955 585
[email protected]