Jak zorganizować spotkanie online z rodziną i przyjaciółmi? Poradnik - krok po kroku.

   W dobie szybkiego tempa życia, różnice geograficzne i zobowiązania zawodowe sprawiają, że często trudno jest zebrać rodzinę i przyjaciół na tradycyjne spotkanie. Na szczęście istnieje wiele platform, które umożliwiają organizację spotkań online, dzięki czemu możemy łatwo utrzymywać więzi nawet na odległość. Do ogromnej popularności tego typu spotkań przyczyniła się również pandemia koronawirusa, gdzie w trosce o zdrowie własne jak i bliskich woleliśmy unikać spotkań w realu.

   Zważając na zbliżające się wielkimi krokami Święta Bożego Narodzenia, bez wątpienia warto skorzystać z możliwości oferowanych przez Internet. Możliwość rozmowy lub zobaczenia twarzy najbliższej osoby może okazać się najlepszym prezentem. Kilometry nie mają znaczenia kiedy w grę wchodzi chęć spędzenia tych magicznych Świąt razem.

   Poniżej przedstawiamy kilka pomysłów na darmowe spotkania online, wraz z krótkimi instrukcjami dotyczącymi najpopularniejszych platform.

Spotkania online za darmo. Dostępne rozwiązania.

   W dzisiejszych czasach istnieje wiele bezpłatnych rozwiązań umożliwiających wideokonferencje online. Spotkanie rodzinne? Spotkanie z przyjaciółmi, a może służbowy meeting? Aby je zorganizować potrzebujesz jedynie komputera lub telefonu z dostępem do sieci.

   Przedstawiamy trzy najpopularniejsze platformy, które są łatwe w użyciu, oferują darmowe spotkania online oraz funkcje dostosowane do potrzeb użytkowników. Nawet jeśli nie posiadamy mikrofonu lub
kamery możemy kliknąć w czat spotkania i rozmawiać na żywo.

Zoom - spotkanie online

   Zoom stał się jednym z najbardziej popularnych narzędzi do organizacji spotkań online. Zastanawiasz się jak zorganizować spotkanie na zoomie? Dzięki intuicyjnemu interfejsowi użytkownicy mogą łatwo dołączyć do spotkania, a funkcje takie jak udostępnianie ekranu, czat i podziały grupowe sprawiają, że jest to doskonałe narzędzie do spotkań rodzinnych czy ze znajomymi.

   Aplikację Zoom można bezpiecznie pobrać ze strony:

https://zoom.us/pl/download

   Po pobraniu instalujemy program i uruchamiamy. W aplikacji Zoom można dołączyć do spotkania bez logowania, wówczas należy podać numer składający się z 9-11 cyfr podany przez gospodarza i kliknąć „Dołącz do spotkania”

Proces logowania przedstawimy na poniższych screenach:

1. Klikamy zaloguj się, następnie wybieramy odpowiednią dla nas opcję logowania. ( Jeśli nie mamy konta na serwisach zaznaczonych czerwoną strzałką, należy kliknąć zarejestruj się i przejść po kolei wszystkie etapy rejestracji).

2. Teraz zostaje nam już tylko uruchomienie aplikacji.


3. Po uruchomieniu zobaczymy panel Klienta, w którym możemy stworzyć własne spotkanie lub dołączyć do już istniejącego.

a) Tworzenie własnego spotkania – Klikamy w pomarańczową ikonę kamery i jesteśmy! Aby zaprosić innych uczestników należy skopiować i przesłać im zaproszenie. Składa się ono z Identyfikatora
spotkania i Kodu dostępu.


Z poziomu spotkania możemy zaprosić znajomych lub przesłać im lik do spotkania, za pomocą opcji:

b) aby dołączyć do spotkania należy kliknąć „dołącz” i wejść do pokoju za pomocą podanego przez gospodarza identyfikatora i kodu, lub wysłanego do nas bezpośredniego linku do rozmowy. 

Teams - spotkanie online


   Microsoft Teams to kolejna platforma, która świetnie sprawdza się do umawiania spotkań online. Darmowa wersja oferuje wiele funkcji, takich jak wideokonferencje, udostępnianie plików i czat. Idealna dla osób, które korzystają z pakietu biurowego Microsoft 365. Aplikację można pobrać ze strony:

https://www.microsoft.com/pl-pl/microsoft-teams/download-app

Po zainstalowaniu zobaczymy poniższe okno, Mamy tutaj możliwość korzystania z chatu lub tak jak pokazuje czerwony wskaźnik zacząć spotkanie wideo.:

Po kliknięciu w ikonę kamery możemy wygenerować link dla uczestników spotkania. Po kliknięciu w niego zostaną bezpośrednio przeniesieni do naszej wideokonferencji.

Przechodzimy do okna ustawień jeśli wszystko działa, klikamy dołącz teraz.

Drugim sposobem na rozpoczęcie spotkania w aplikacji teams jest kliknięcie po lewej stronie okna głównego ikony „kalendarz”. Zobaczymy rozpisane dni, a w prawym górnym rogu możliwość stworzenia „szybkiego
spotkania” jak również zaplanowania i zaproszenia na planowaną wideokonferencję.

Jak zorganizować spotkanie na Google Meet?


   Google Meet to narzędzie stworzone przez Google, które umożliwia organizację spotkań online bez konieczności pobierania dodatkowego oprogramowania. Wystarczy posiadać konto Google, aby dołączyć do wideokonferencji. Funkcje takie jak udostępnianie ekranu czy automatyczne planowanie spotkań ułatwiają organizację wydarzenia. Po zalogowaniu się do konta wchodzimy na stronę: https://meet.google.com/ lub
otwieramy stronę bezpośrednio z menu w prawym górnym rogu naszego konta google:


następnie wybieramy:

Otrzymujemy możliwość stworzenia nowego spotkania lub dołączenia do już istniejącego zarówno za pomocą linku jak i kodu udostępnionego przez gospodarza.


Klikamy w kafelek „nowe spotkanie” pojawią nam się trzy opcje:


a). Wygenerowanie liku do spotkania, które możemy rozesłać do znajomych i rodziny, ustalając przy tym godzinę spotkania.

b). Zorganizować natychmiastowe spotkanie, które również udostępnimy zainteresowanym za pomocą linku, który pokaże się w prawym dolnym rogu widoku kamery.

c). Przy nieco bardziej oficjalnych i stricte służbowych spotkaniach możemy skorzystać z opcji planowania w kalendarzu Google.

Jak widzisz spotkanie online na google meet to nic skomplikowanego!

Jak wysłać zaproszenie na spotkanie online?

   Organizując spotkanie online, istotne jest odpowiednie wysłanie zaproszenia, aby wszyscy zainteresowani mogli w nim uczestniczyć. Zazwyczaj jest to link generowany przez samą aplikację lub kod spotkania, który również wyświetli się w widocznym miejscu. Oto kilka kroków, które pomogą w zorganizowaniu udanego spotkania online:

Wybierz odpowiednią platformę:

Wybierz platformę, która najlepiej spełnia Twoje oczekiwania i wymagania uczestników.

Ustal termin:

Wybierz dogodny termin dla wszystkich uczestników i upewnij się, że każdy otrzyma
zaproszenie na odpowiednią datę i godzinę.

Przygotuj treść zaproszenia:

W treści zaproszenia podaj informacje na temat daty, godziny, linku do spotkania oraz wszelkich dodatkowych instrukcji, takich jak konieczność zainstalowania aplikacji.

Rozsyłaj zaproszenia: Wysyłaj zaproszenia drogą mailową, przez platformy społecznościowe lub poprzez wiadomości tekstowe, zależnie od preferencji uczestników.

Przypomnienia: Przypomnij uczestnikom o nadchodzącym spotkaniu dzień przed wydarzeniem i kilka
godzin wcześniej.

   Organizacja spotkań online to świetny sposób na utrzymanie kontaktu z rodziną i przyjaciółmi, zwłaszcza gdy z różnych powodów nie możemy być razem fizycznie. Darmowe rozwiązania, takie jak Zoom, Teams czy Google Meet, sprawiają, że organizacja rodzinnego spotkania staje się łatwa i dostępna dla każdego.

Spotkanie przez Internet? Czy jest w stanie zastąpić nam
kontakt w realu?

   Spotkania online z pewnością stały się ważnym elementem współczesnego życia, zwłaszcza w kontekście globalnych wydarzeń, takich jak pandemia COVID-19. Jednakże, choć technologia umożliwia nam komunikację na odległość, zastąpienie kontaktu w realu nie zawsze jest możliwe.

  Zastąpienie kontaktu w realu spotkaniami online może być utrudnione ze względu na kilka czynników. Brak pełnego doświadczenia zmysłowego, trudności w nawiązywaniu wirtualnych relacji, ograniczenia techniczne, brak naturalnego kontekstu oraz brak spontaniczności to czynniki, które wpływają na trudność w pełnym zastąpieniu kontaktu osobistego.

   Chociaż spotkania online oferują wiele korzyści, to pewne aspekty, takie jak niuanse niewerbalne czy naturalność otoczenia, są trudne do przeniesienia w świat wirtualny, co wpływa na głębokość i autentyczność relacji międzyludzkich.

O AUTORZE

Małgorzata Olejnik

mgr etnologii i antropologii kulturowej, Uniwersytet Łódzki Specjalista ds. Silver Contentu

Małgorzata specjalizuje się w tworzeniu treści dedykowanych zarówno seniorom jak również ich najbliższemu otoczeniu. Posiada głęboką wiedzę na temat potrzeb, zainteresowań i wyzwań, z jakimi seniorzy mogą się spotykać. Jej umiejętność przekazywania informacji jest kluczowa w dostarczaniu wartościowej treści, a głęboko rozwinięta empatia pozwala na lepsze zrozumienie i uwzględnienie potrzeb, uczuć oraz perspektyw innych osób.

Komentarze

Napisz komentarz

Lista życzeń Koszyk
Kontakt 531 955 585
[email protected]