Budżet domowy seniora - jak go zaplanować i nim zarządzać?

Nigdy nie jest za późno, żeby zacząć dbać o swoje finanse. Stworzenie własnego budżetu domowego to pierwszy krok do własnej satysfakcji i świadomego zarządzania pieniędzmi. Jak powinien wyglądać domowy budżet seniora? Przeczytaj nasz tekst, a bez problemu zapanujesz nad swoimi wydatkami

Jak dbać o domowe finanse? Stwórz własny system!

Pierwsze, co należy zrobić, to wybrać własny sposób na prowadzenie domowego budżetu. To sprawa bardzo indywidualna i nie ma opcji idealnej. Klasyczny zeszyt, aplikacje w telefonie czy specjalne programy lub po prostu arkusz kalkulacyjny. Wybór należy do Ciebie!

Warunki są jednak proste: powinien on pozwalać na szybkie zapisywanie dochodów i wydatków. Ważne, by można było podzielić wszystko na kategorie, by ułatwić sobie przynajmniej ogólne planowanie wydatków.

Domowy budżet seniora - jak zacząć?

Tworzenie budżetu domowego składa się zasadniczo z dwóch etapów. 

Pierwszy to spisanie wszystkich wydatków z rachunków i paragonów. Drugi to planowanie wszystkich wydatków - jest to możliwe nawet przy niskich dochodach.

Teraz pokażemy i wyjaśnimy, jak krok po kroku to zrobić. 

KROK 1. SPISZ WYDATKI, A POZNASZ PRAWDZIWE KOSZTY SWOJEGO ŻYCIA

Codzienne wydatki można podzielić na trzy główne kategorie

zakupy - wszystkie kwoty znane są z paragonów. 

zmienne opłaty - tutaj wchodzą wszystkie rachunki, które zależą od zużycia, np. prąd, gaz czy woda

stałe koszty utrzymania - to rachunki, których kwoty są ustalone z góry, np. czynsz, opłata za Internet, TV czy inne opłaty mieszkaniowe

Dla wielu osób może być to naprawdę odkrywcze. Dzięki temu zyskasz świadomość, jak dokładnie wydajesz pieniądze. Dlatego warto podzielić zakupy na większe kategorie, np. jedzenie, rozrywka, ubrania. 

Warto robić to zawsze tego samego dnia (np. w niedzielę) i od razu robić podsumowanie całego tygodnia. Ostatni dzień miesiąca to czas na sumowanie miesięcznych kosztów życia. 

Ważne jest, by robić to dokładnie i konsekwentnie, by wyrobić w sobie naprawdę zdrowy nawyk. Dzięki temu będziesz pamiętać o wszystkich wydatkach - także tych nagłych i niespodziewanych. To bardzo ważne - ponieważ właśnie one potrafią wpłynąć na całą sytuację finansową. Zakupów czy wydatków już nie cofniesz, ale będziesz wiedzieć, jakie środki zabezpieczyć na przyszły miesiąc



KROK 2. OKREŚL SWOJE WPŁYWY FINANSOWE

W zarządzaniu budżetem prócz wydatków, musimy także określić swoje wpływy finansowe. Emerytura, renta czasem dodatkowa praca - wszystko to trafia na konto bankowe. Uwzględniaj stałe dochody - czasem może trafić się jakiś dodatkowy “zastrzyk finansowy”, odłóż go sobie na górkę oszczędności. 

Mając takie zestawienia śmiało możesz przejść do zarządzania swoim budżetem. A jednym z najważniejszych punktów jest planowanie przyszłych wydatków. 

Planowanie budżetu to ważny krok do wolności!

Zarządzanie domowym budżetem - planowanie wydatków to podstawa!

Na początek porównaj wydatki i wpływy do budżetu. W ten sposób powstanie saldo finalne, które będzie różnicą między miesięcznymi dochodami netto a wydatkami. 

Jeżeli saldo będzie dodatnie, śmiało można przejść do planowania poduszki i przyszłości finansowej. 

Jeśli saldo jednak jest pod kreską - czego Ci nie życzymy - konieczna będzie rewizja dotychczasowych nawyków. 

Taki plan naprawczy zakłada zasadniczo dwie ścieżki. Można albo ograniczyć wydatki, albo zwiększyć wpływy. Można spróbować obu opcji jednocześnie, jednak wiemy, że dodatkowa praca dla seniora może być dość kłopotliwa. 

Zastanawiając się nad kosztami, sprawdź, z czego jesteś w stanie zrezygnować. Zawsze znajdzie się sposób na to, by nieco odchudzić miesięczne wydatki. 

A co zrobić z nadwyżką? 

Na początek warto zacząć oszczędzać. Nie da się tego jednak robić bez konkretnego celu. Najlepiej, żeby był on konkretny i przyjemny - wyjazd, nowe rzeczy dla siebie, prezent dla bliskich… Tylko od Ciebie zależy, co wybierzesz. 

Zaplanuj sobie to na początku miesiąca i trzymaj się planu wydatków, by móc realizować swój cel. 

Część pieniędzy warto zwyczajnie zachować na “czarną godzinę”. Nigdy nie wiadomo, czy po drodze nie będziemy potrzebować gotówki na niezaplanowane wydatki. To daje naprawdę dużo spokoju i poczucie komfortu! 

Zobacz, nawet 50 czy 100 zł miesięcznie to po pół roku nawet 300-600 zł. Taką kwotą już się nie pogardzi, prawda? 

Czy prowadzenie domowego budżetu jest trudne?

Wiele osób uważa, że tak. Owszem, konsekwencja i dyscyplina są tu niezbędne. Często jednak ta niechęć czy wrogość przesłaniają potencjalne korzyści. 

Przecież to tylko prosta kalkulacja, a może przynieść trochę oszczędności. Bez nich trudno zrealizować nawet te małe pragnienia, nie wspominając o wielkich celach i spokoju ducha. 

Przede wszystkim, dzięki temu odzyskasz kontrolę nad swoim życiem - także tym finansowym. Samodzielnie zdecydujesz, jak spożytkujesz swoje pieniądze. To ogromna wartość - jeszcze większa niż nowa mikrofalówka czy wyjazd na wakacje. Choć i te są bardzo ważne i warto do nich dążyć własnymi siłami.

A Ty jakie masz sposoby na zarządzanie domowym budżetem?

Komentarze

Napisz komentarz

Lista życzeń Koszyk
Kontakt 531 955 585
[email protected]