Seniorze, przygotuj się na upały!

Seniorze, przygotuj się na upały!

Fale gorąca przeszły przez Polskę już w maju, a trzeba pamiętać, że lato dopiero przed nami. Wszystko wskazuje na to, że w tym roku czeka nas wiele upalnych dni. O czym trzeba wiedzieć, gdy temperatura powietrza przekracza 30 stopni Celsjusza?

udar

Upały są niebezpieczne szczególnie dla dzieci i osób starszych. Kiedy temperatura powietrza osiąga 30°C i więcej, nasila się ryzyko udaru cieplnego, który jest wywołany przegrzaniem organizmu, jego odwodnieniem i utratą elektrolitów. Szczególnie powinny na siebie uważać osoby starsze, zmęczone, otyłe oraz te, które przyjmują leki utrudniające proces termoregulacji.

Główne objawy udaru:

Wyczerpanie;
dezorientację;
uczucie gorąca;
zaczerwieniona i sucha skóra;
pragnienie;
szum w uszach i skroniach;
mroczki przed oczami;
zawroty i ból głowy;
czasami mogą wystąpić nudności i wymioty;
podwyższona temperatura ciała nawet powyżej 40°C;
utrata przytomności.

Objawy nasilają się szybko, a w razie utraty przytomności potrzebna jest pomoc lekarza. Dlatego w czasie upałów trzeba stosować wszystkie środki ostrożności. Poniższe zasady pozwolą na uniknięcie ryzyka wystąpienia udaru.

Przygotuj swoje mieszkanie

W czasie upałów trzeba zadbać o to, żeby temperatura powietrza w pomieszczeniu nie przekraczała 32°C w dzień i 24°C w nocy. Dlatego trzeba pamiętać o tym, by w dzień zamknąć i zasłonić okna zasłonami lub żaluzjami, również w klimatyzowanych pomieszczeniach. W ten sposób zatrzymamy falę gorącego powietrza. Okna otwieramy i odsłaniamy dopiero w nocy i wcześnie rano, kiedy temperatura powietrza na zewnątrz jest niższa. Kiedy mieszkasz w bloku, który nie jest klimatyzowany, dobrym sposobem jest wyposażenie się w wentylator, który dzięki podmuchom chłodnego powietrza, przyniesie ulgę w czasie upałów. W tak ciepłe dni trzeba też pamiętać o odpowiednim przechowywaniu leków, które mają zapis na ulotce o tym, by przechowywać je w temperaturze poniżej 25°C. Najlepiej trzymać je wtedy w lodówce.

Nie wystawiaj się na słońce

Największe upały występują między godziną 10:00 a 15:00, w tym czasie należy unikać wychodzenia na zewnątrz, a jeśli musisz wyjść z domu, najlepiej zrób to w innych godzinach i nie zapomnij o nakryciu głowy i przewiewnych ubraniach. Jeśli nie możesz obyć się bez spacerów, to najlepszą porą na tego rodzaju aktywność jest późne popołudnie. Trzeba też pamiętać o tym, by unikać uciążliwego wysiłku fizycznego. Może on doprowadzić do odwodnienia organizmu. W czasie upałów powinno się przede wszystkim odpoczywać. Pamiętaj też o stosowaniu kosmetyków z wysokim filtrem UV.

Nawadniaj organizm i chłódź się

W upalne dni nawadniaj organizm

W podeszłym wieku zaczynają występować zaburzenia w odczuwaniu pragnienia, a w czasie upałów należy wypijać przynajmniej 2 litry płynów dziennie. Przygotuj wodę mineralną, herbatki ziołowe i soki warzywne. Pamiętaj, że napoje nie mogą być lodowate. Powinny mieć temperaturę pokojową. Oprócz nawadniania organizmu wskazane jest branie częstych chłodnych pryszniców i stosowanie chłodnych okładów na ciało. Ważny jest też odpowiedni ubiór. W upalne dni noś jasne, lekkie, luźne bawełniane lub lniane ubrania, nie zapomnij o nakryciu głowy i okularach przeciwsłonecznych z filtrem UV.

Stosuj odpowiednią dietę

lekka dieta na upały

W gorące dni warto postawić na dania lekkostrawne, bogate w warzywa, owoce, jogurty naturalne. Należy zrezygnować z alkoholu, słodyczy, napojów z kofeiną i tłustych potraw. Mile widziane są soki warzywne, szczególnie sok pomidorowy, który zawiera dużo potasu, który w czasie upałów jest wypłukiwany z organizmu. Zamiast dwudaniowego obiadu, lepiej postawić na chłodnik z dodatkiem jogurtu naturalnego lub kefiru, a na drugie danie przygotować sałatkę. Na podwieczorek świetnie sprawdzi się koktajl ze świeżych owoców.

Co robić, gdy wystąpią objawy udaru?

Zawroty głowy, nudności, przyspieszona akcja serca lub stan podgorączkowy mogą być objawami udaru, kiedy wystąpią, należy natychmiast udać się do chłodnego miejsca, zwilżyć twarz, ręce i nogi, a następnie zwrócić się o pomoc do najbliższego punktu opieki medycznej. Jeśli mamy do czynienia z osobą, która ma drgawki, majaczy, ma gorącą i suchą skórę i traci przytomność, wtedy należy niezwłocznie wezwać pogotowie ratunkowe. W czasie oczekiwania na lekarza należy przenieść osobę w chłodniejsze miejsce, obniżać temperaturę ciała poprzez przyłożenie zimnych okładów w okolice szyi, pach i pachwin oraz wachlować i spryskać skórę wodą o temperaturze 25-30 °C. Nie należy podawać żadnych leków. Osobę, która straciła przytomność, należy ułożyć na boku.

Komentarze

Napisz komentarz

Lista życzeń Koszyk
Kontakt 531 955 585
[email protected]