Seniorze, pora przemeblować mieszkanie!

Seniorze, pora przemeblować mieszkanie!

Najwięcej wypadków osobom starszym zdarza się w domu. Gdzie? Okazuje się, że najczęściej dochodzi do nich w łazience! Dlatego właśnie trzeba zadbać o to, by pomieszczenia w domu były urządzone tak, by codzienne czynności nie sprawiały kłopotu.

Wraz z upływem czasu zmieniają się nasze nawyki, przyzwyczajenia, zmienia się rytm naszego dnia. Wnętrze mieszkania powinno zmieniać się wraz z nami. Tak samo, jak pozbywamy się dziecięcych mebli z pokoju naszych dzieci, które dawno już z nich wyrosły, tak w naszej przestrzeni powinny pojawić się udogodnienia, które ułatwią codzienne funkcjonowanie i pomogą być jak najdłużej samodzielnym i niezależnym. Już niewielkie modyfikacje mogą o niebo poprawić komfort życia w Twoim domu. W tej chwili istnieje wiele urządzeń, mebli i innych udogodnień, które ułatwiają poruszanie się, korzystanie z łazienki czy gotowanie. W tym wpisie podpowiemy Wam jak urządzić w swoim domu salon, łazienkę i sypialnie, by żyło się w nim o wiele wygodniej niż dotychczas.

Łazienka

Inaczej urządzimy łazienkę dla osób niepełnosprawnych ruchowo, które poruszają się na wózku inwalidzkim, a inaczej dla seniorów pełnosprawnych ruchowo, ale z pewnymi ograniczeniami. Łazienka dla osób niepełnosprawnych powinna być przestronna, tak by osoba siedząca na wózku mogła swobodnie się obrócić. Kolejnymi elementem są poręcze, które mocuje się przy misach WC, umywalkach i strefach prysznicowych. Tutaj jednak skupimy się na osobach, które poruszają się samodzielnie. W przypadku takich osób warto zadbać o to, by wszystkie sprzęty były dostosowane do wysokości użytkownika, a podłoga nie była śliska. W tym celu warto wybrać płytki o chropowatej nawierzchni, które zminimalizują ryzyko upadku. Niezbędnym wyposażeniem jest także mata antypoślizgowa, którą warto umieścić przed kabiną prysznicową i pod umywalką. Ponadto warto wymienić meble na takie, które nie posiadają ostrych krawędzi. Udogodnieniem, które może pojawić się w łazience, jest np. nasadka toaletowa, o której szerzej wspominaliśmy w tym wpisie. Można również wyposażyć łazienkę w taborety do wanny. To duże ułatwienie dla osób, które mają problemy z poruszaniem się.

Salon

Meble w salonie nie powinny mieć ostrych krawędzi i kantów, a odległość między nimi powinna być dość spora. Ponadto warto zastanowić się nad tym, by móc przytwierdzić je do ściany. Stoliki, jeśli się pojawiają, lepiej by były okrągłe. W ten sposób zminimalizujemy ryzyko otarć czy urazów spowodowanych uderzeniem. Na pewno warto także przyjrzeć się podłodze i zlikwidować nawet najmniejsze progi. W salonie warto zadbać o różne rodzaje oświetlenia, które znalazłyby się w różnych miejscach. Fotele i sofy powinny zawierać zagłówki i podłokietniki, które ułatwiają wstawanie.

Sypialnia

Najważniejszym meblem, który znajduje się w sypialni, jest łóżko. Nie może być ono ani za wysokie, ani za niskie. Najlepiej by jego wysokość sięgała do kolan. Na ten aspekt trzeba zwrócić uwagę, wybierając stelaż, choć dobrym rozwiązaniem jest także wybór stelaża z możliwością regulacji wysokości, podparcia i podróżnika. Kolejnym elementem jest materac. Powinien być on nie tylko wygodny i komfortowy, ale także uwzględniać ewentualne schorzenia. Jeśli osoba spędza dużo czasu w łóżku ze względu na chorobę, to w takich sytuacjach warto wybrać materac leczniczy. Dobrym rozwiązaniem jest przytwierdzenie do ściany obok łóżka wysięgnika, który pomoże ze wstawaniem z łóżka. Nie wolno zapomnieć o szafce nocnej. Tu wybór jest tak duży, że każdy znajdzie odpowiedni model dla siebie. Zwraca się również uwagę na to, żeby w okolicy łóżka unikać dywaników. Najlepiej postawić na panele lub wykładzinę położoną w całym pomieszczeniu.

Mieszkanie jest azylem, w którym każdy z nas powinien czuć się bezpiecznie. Dlatego właśnie warto wprowadzić kilka zmian w umeblowaniu, dzięki którym dom będzie wygodniejszym miejscem.

Komentarze

Napisz komentarz

Lista życzeń Koszyk
Kontakt 531 955 585
[email protected]