Seniorze, nie siedź w domu w słoneczny dzień! 3 ważne powody

Świecące od rana do nocy słońce. Temperatury często przekraczające 25-30 stopni. Dość ciężkie powietrze. To wszystko raczej nie zachęca do wyjścia z domu. Bo gorąco, bo pyłki i alergia. Bo nie ma czym oddychać. Najlepiej wyjść, załatwić, co trzeba i wrócić, by resztę dnia spędzić w domu z zasłoniętymi roletami. Dziś opowiemy Ci o tym, jakie płyną korzyści ze słońca i dlaczego warto zostać na zewnątrz przynajmniej odrobinę dłużej. 

Masz problemy ze snem? Światło słoneczne Ci pomoże! 

To prawda, upał i duchota nie pomagają w zasypianiu - ale jasne światło słoneczne już tak. Zwłaszcza jeśli mnóstwo czasu spędzasz w zamknięciu, bez dostępu do Słońca. 

Badanie z 2014 roku pokazuje, że osoby, które pracują i/lub długo przebywają w pomieszczeniach bez okien lub daleko od nich, po prostu śpią gorzej i o wiele płycej

Co możesz z tym zrobić? 

Wystarczy krótki spacer do parku lub rozmowa z przyjaciółką na ławeczce, by lepiej zasypiać, a sen był o wiele głębszy, co pomoże Ci odzyskać siły po całym dniu. 

Słońce wzmocni Twoje kości!

Wiesz, że Słońce emituje 2 rodzaje promieniowania?. Nazywają się one UVA i UVB. Teraz opowiemy nieco o tych drugich.

Badanie z 2008 roku dowodzi, że wystarczy jedynie 12 minut na Słońcu - bez żadnych filtrów przeciwsłonecznych - a otrzymasz: 

20 000 jednostek witaminy D3 - o ile masz jasną karnację;

między 8000 a 12000 jednostek witaminy D3 - o ile masz opaleniznę;

między 3200 a 4000 jednostek witaminy D3 - o ile masz ciemną karnację. 

To badanie pokazuje również, że nie warto nadmiernie się opalać - w podeszłym wieku szczególnie. Zbyt mocna opalenizna powoduje, że nasz naturalna zdolność do produkcji witaminy D3 diametralnie spada

W Twoim przypadku najlepsze będą krótkie, kilku- lub kilkunastominutowe wyjścia, ale regularne - najlepiej codzienne. 

Witamina D3 produkowana dzięki kontaktowi skóry ze Słońcem pełni niezwykle ważną rolę w zdrowiu kości. Badania naukowe w sposób bardzo klarowny łączą niski poziom witaminy D3 w organizmie z wieloma chorobami kości, w tym z osteopenią i osteoporozą. 

Jeśli nie możesz dostarczyć jej naturalnie, wybierz suplementację witaminy D3 produktami od zaufanych dostawców

Słońce odpędzi jesienną chandrę! 

Kiedy liście zaczynają spadać z drzew, dla wielu ludzi rozpoczyna się naprawdę trudny czas. Dopada ich wtedy tzw. depresja sezonowa, a jej objawy zazwyczaj ustępują, gdy pogofa zmienia się na dobre. 

Obecnie mówi się, że depresja sezonowa dotyka aż 6% ludzi na całym świecie. Osoby starsze i seniorzy również są na nią narażeni. Takie epizody mogą całkowicie odebrać radość i energię do życia.  

Jeszcze więcej osób - bo aż 14% odczuwa wtedy huśtawki nastrojów. Zwyczajowo nazywa się je “jesienną chandrą”. Wtedy ludzie zdecydowanie ograniczają swoją aktywność, stają się bardziej melancholijni, wrażliwi i skłonni do łez. 

Obydwa stany badania naukowe łączą wyraźnie z niższym poziomem serotoniny i małą ilością Słońca. 

Wystarczy, że częściej będziesz wychodzić chociażby na krótki spacer, zdecydowanie szybciej pożegnasz taką aurę wokół siebie, a szczęście znów zagości w Twoim życiu

Słońce Ci pomoże, ale tylko w odpowiednich dawkach! 

Światowa Organizacja Zdrowia zaleca, żeby 2-3 razy w tygodniu wystawić na działanie Słońca (zwłaszcza ręce i twarz), by odczuć pozytywne oddziaływanie promieni słonecznych i dobroczynnego wpływu witaminy D3. Aby tak się stało, promienie słoneczne muszą się “przebić” przez Twoją skórę. Takiego efektu nie uzyskasz, jeśli posmarujesz się kremem czy zasłonisz skórę ubraniem. 

Oczywiście, trzeba tutaj zachować zdrowy rozsądek i umiar. Osoby starsze powinny szczególnie uważać ze Słońcem. Jeśli planujesz wystawić się dłużej na działanie promieni słoneczne, koniecznie posmaruj się kremem z SPF (co najmniej) 15-30, zatroszcz się o nakrycie głowy i okulary. 

ŹRÓDŁA

Mead MN. Benefits of sunlight: a bright spot for human health, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2290997/  

Holick MF. Vitamin D and Sunlight: Strategies for Cancer Prevention and Other Health Benefits. https://cjasn.asnjournals.org/content/3/5/1548.full  

World Health Organization. The known health effects of UV. https://www.who.int/uv/faq/uvhealtfac/en/index1.html 

Targum SD, Rosenthal N. Seasonal affective disorder. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2686645/  

Boubekri M, Cheung IN, Reid KJ, et al. Impact of windows and daylight exposure on overall health and sleep quality of office workers: a case-control pilot study. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4031400/  

ZOBACZ TAKŻE:

7 sposobów na zdrową starość - sprawdź je wszystkie!

Jak powinna wyglądać dieta seniora?  

Joga dla seniorów - zobacz, dlaczego warto!

Komentarze

Napisz komentarz

Lista życzeń Koszyk
Kontakt 531 955 585
[email protected]