Dlaczego w upalne dni NIE NALEŻY unikać słońca?

Słyszymy wszem wobec o tym, by w upalne dni nie wystawiać się na słońce. Wcieramy więc w swoje ciało kremy z filtrem ochronnym albo przesiadujemy całymi dniami w cieniu. Tymczasem pod wpływem promieni słonecznych nasz organizm ma możliwość wytworzenia witaminy D. By zadbać o jej odpowiedni poziom w organizmie, wystarczy dziennie spędzać 15 minut na słońcu. Tyle wystarczy, by uzupełnić poziom witaminy D i nie dopuścić do poparzenia słonecznego.

witamina D w diecie seniora

Witamina D pełni bardzo ważną funkcję w organizmie. Jest niezbędna do prawidłowego rozwoju tkanki kostnej i jej właściwej mineralizacji. Hamuje procesy zapalne w organizmie, chroni nas więc przed infekcjami, grypą czy niektórymi nowotworami. Zabezpiecza nas także przed nadciśnieniem tętniczym, miażdżycą i cukrzycą. Wpływa także na nasze samopoczucie. To właśnie z powodu jej niedoboru może dotykać nas depresja sezonowa, która ujawnia się w sezonie jesiennym. Niedobory witaminy D3 zwiększają ryzyko powstania osteoporozy i zwiększają ryzyko złamań. Niskie stężenie witaminy D3 we krwi upośledza działanie insuliny, co może przyczyniać się do powstania otyłości i cukrzycy. Niektóre badania dowodzą, że istnieje związek między niedoborem tej witaminy a chorobą Alzheimera.

Źródła witaminy D3

Witaminę D3 można pozyskać z dwóch źródeł. Powstaje w naszym organizmie pod wpływem promieniowania UVB, a także można ją dostarczyć do organizmu wraz z pożywieniem. Synteza skórna jest najważniejszym źródłem tej witaminy dla człowieka, dlatego tak ważne jest, by nie unikać słońca, ale korzystać z niego rozsądnie. Proces powstawania witaminy D3 zaczyna się w skórze. Pod wpływem promieni słonecznych powstaje prowitamina D, następnie związek ten transferowany jest do wątroby, gdzie wytwarza się z niego kalcydiol, który w kolejnym etapie, w nerkach metabolizowany jest do witaminy D3. Synteza witaminy D3 nie zawsze przebiega w taki sam sposób i ma na nią wpływ wiele czynników. Zimą, kiedy promieni UVB jest mniej, spada też możliwość syntezy prowitaminy D w skórze, poziom syntezy jest też różny u osób z ciemną i jasną karnacją. Ciemna karnacja zmniejsza syntezę witaminy D3.

Zdolność syntezy prowitaminy D3 w skórze jest także ograniczona u osób starszych. Dlatego właśnie osoby starsze powinny zadbać o to, by uzupełnić jej braki w organizmie.

Warto więc w słoneczne dni, od kwietnia do września, w miarę możliwości, wystawiać się na działanie promieni słonecznych. Najlepiej w godzinach od 10:00 do 15:00, kiedy słońce jest wysoko na niebie.
Witaminę D3 znajdziemy także w pożywieniu. Jej źródła kryją się w mięsie tłustych ryb (makrela, łosoś, dorsz, śledź, tuńczyk), a także w żółtym serze, żółtku jajka czy w wątróbce.

Okres jesienno- zimowy- czas na witaminę D!

Badania wskazują, że nawet 80% ludzi ma niedobór witaminy D3, dlatego tak istotne jest dostarczanie jej do naszego organizmu. Co jednak zrobić w okresie jesienno-zimowym, kiedy brakuje słońca, a dieta nie zawsze wystarcza, by uzupełnić jej niedobór w organizmie? W takich sytuacjach z pomocą przychodzą suplementy diety. Mamy do wyboru kapsułki z witaminą D3, krople czy pastylki do ssania. Jej zawartość w surowicy krwi powinna wynosić w granicach 30-50 ng/ml. Dlatego warto udać się do lekarza i poprosić o skierowanie na badanie poziomu witaminy D3, a kiedy za oknem robi się ponuro i szaro warto poszukać alternatywy naturalnego światła. A jest nią lampa antydepresyjna

Nie tylko witamina D odgrywa ważną rolę w naszym organizmie. Senior powinien zadbać także o inne składniki odżywcze. Więcej o diecie seniora przeczytasz w tym wpisie

Komentarze

Napisz komentarz

Lista życzeń Koszyk
Kontakt 531 955 585
[email protected]